Drobné zariadenie zachytáva energiu z oceánu. Približuje nás k podmorským elektrárňam | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Drobné zariadenie zachytáva energiu z oceánu. Približuje nás k podmorským elektrárňam

Nový vynález napodobňuje pohyb morských rias a pomocou vĺn generuje elektrickú energiu, ktorá vystačí na pohon elektronických mechanizmov nachádzajúcich sa na vodnom povrchu aj pod ním.

Drobné zariadenie zachytáva energiu z oceánu. Približuje nás k podmorským elektrárňam

Foto: Pexels

Hľadali alternatívny zdroj energie pre pobrežné senzory

Vedci z Americkej chemickej spoločnosti predstavili v štúdii publikovanej v odbornom časopise ACS Nano nový vynález, ktorý využíva energiu oceánu. Ide o flexibilné jednotky, ktoré napodobňujú pohyb morských rias, čím účinne premieňajú vlny na vodnej hladine aj pod ňou na elektrickú energiu, ktorá poslúži na pohon rôznych zariadení.

V mnohých pobrežných oblastiach sú totiž v nepretržitej prevádzke siete senzorov, ktoré zhromažďujú informácie o vodných prúdoch, prílive a odlive či čistote vody. Tieto dáta slúžia napríklad pre lodnú dopravu, no tiež na monitorovanie kvality vody.

Elektronické zariadenia, ktoré dáta zbierajú, sú však väčšinou poháňané batériami, ktoré je potrebné občas vymeniť, čo je časovo náročné a nákladné. Výskumníci sa preto podujali hľadať alternatívny zdroj energie, ktorý by ich mohol poháňať.

Veterná ani slnečná energia v tomto prípade nepripadajú do úvahy, keďže nie sú vhodné na použitie pod vodou. V snahe využiť nepretržitý pohyb vody v oceáne ako obnoviteľný zdroj energie vedci pôvodne vyvinuli plávajúce zariadenia, ktoré premieňali energiu vĺn na elektrinu pomocou rotujúcich magnetov.

Tieto zariadenia sa však neosvedčili pri slabšom vlnení, ku ktorému často dochádza pod vodnou hladinou. Nový vynález, ktorý výskumníci pomenovali triboelektrický nanogenerátor či skrátene TENG, odstraňuje nedostatky predošlej verzie.

O krok bližšie k podvodným elektrárňam

TENG funguje na princípe toho, že pri strete povrchov sa tvorí statická elektrina a tým pádom efektívne zachytáva aj energiu z vĺn s nízkou frekvenciou a nízkou amplitúdou. Pri zostrojovaní flexibilného mechanizmu sa vedúci výskumníci Minyi Xu a Zhong Lin Wang s kolegami inšpirovali rastlinami žijúcimi na morskom dne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.