ZMOS: Za chýbajúcu vodárenskú infraštruktúru môžu aj často sa meniace pravidlá | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

ZMOS: Za chýbajúcu vodárenskú infraštruktúru môžu aj často sa meniace pravidlá

Primátori a starostovia považujú za problém hlavne nedostatočnú finančnú podporu a náročnú legislatívu. MŽP sľubuje, že obce budú môcť získať finančné prostriedky z viacerých zdrojov.

ZMOS: Za chýbajúcu vodárenskú infraštruktúru môžu aj často sa meniace pravidlá

Foto: Depositphotos

Realita pri vodovodoch, kanalizáciách a čistiarňach odpadových vôd (ČOV) je horšia, ako boli pôvodné odhady, tvrdí Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na základe výsledkov z reprezentatívneho prieskumu.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v reakcii na výsledky prieskumu medzi starostami a primátormi uviedlo, že si uvedomuje nevyhnutnosť rozširovať vodárenskú a kanalizačnú sieť, pričom nové projekty budú môcť získať finančné prostriedky hneď z viacerých zdrojov. Pomôcť majú aj legislatívne zmeny.

Funkčný vodovod majú necelé dve tretiny samospráv

Ako sú na tom samosprávy s verejnými vodovodmi? Kompletne pokryté územie samosprávy vodovodom má, plánuje, prípadne už realizuje ďalší rozvoj alebo rekonštrukciu 26,1 % samospráv. „Väčšiu časť územia má pokrytú vodovodom, jeho dostavbu alebo rekonštrukciu plánuje, prípadne už realizuje 15,8% oslovených štatutárnych predstaviteľov miest a obcí,“ dodáva ZMOS.

Kompletné pokrytie samosprávy vodovodom má 35,8 % samospráv. Funkčný vodovod v technicky dobrom stave má podľa prieskumu 62,6 % samospráv. V nie dobrom technickom stave ho má až 34,9 % oslovených, pričom 0,7 % samospráv avizovalo nefunkčný vodovod.

Z tých primátorov a starostov, ktorí konštatovali, že plánujú budovanie, rekonštrukciu, alebo rozvoj vodovodov, 17,4 % uviedlo, že majú spracovanú projektovú dokumentáciu. Problémom však je, že tieto samosprávy sú nútené ju aktualizovať a prispôsobiť novým podmienkam, ktoré súvisia so zverejňovaním výziev.

Ďalších 37,9 % starostov a primátorov konštatovalo, že žiadnu projektovú dokumentáciu ani podklady k nej nemajú. Projektovú dokumentáciu má vo finálnej podobe a čaká na začatie realizácie 20,2 % primátorov a starostov z tejto skupiny respondentov. S realizáciou už začalo 7,9 % samospráv.

Problémy s kanalizáciami

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.