INNOGY
INNOGY
BELIMO

České podniky môžu získať dotácie na vykonanie vodného auditu

Dotácie poskytne Ministerstvo priemyslu a obchodu. Cieľom je viesť podniky k zodpovednému hospodáreniu s vodou. Pomôcť im môže aj nový katalóg technológií, ktorý obsahuje širokú paletu opatrení.

České podniky môžu získať dotácie na vykonanie vodného auditu

Foto: Depositphotos

České podniky majú možnosť získať dotácie na preverenie či vylepšenie svojho hospodárenia s vodou.  Ministerstvo priemyslu a obchodu chce totiž prostredníctvom takzvaných vodných auditov predchádzať negatívnym vplyvom sucha na podnikateľov.

V rámci Operačného programu Podnikanie a inovácie pre konkurencieschopnosť (OPPIK) vyhlásilo novú výzvu a pripravilo metodiku, ktorá je zameraná na spracovanie hodnotenia vodného hospodárstva priemyselných podnikov. Prínosom vodného auditu bude podľa rezortu šetrnejšie zaobchádzanie s vodou a vodnými zdrojmi.

Cieľovou skupinou sú v tomto prípade malé a stredné podniky. Žiadateľom však môžu byť aj podniky, ktoré sú plne vlastnené verejným sektorom.

„Ministerstvo priemyslu a obchodu plní akčný plán na podporu obehového hospodárstva Zelenej dohody pre Európu a dopĺňa ho svojimi programami pre efektívne nakladanie s vodou v priemysle škálou opatrení prijímaných aj na národnej úrovni," konštatuje vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček.

Podniky môžu získať až miliónovú dotáciu

Výzva programu tak umožní nákup poradenských služieb pre malé a stredné podniky zameraných na spracovanie hodnotenia vodného hospodárstva priemyselných podnikov, ktoré povedie k dosiahnutiu úspory vody podľa Metodiky hodnotenia využívania vody MPO (vodný audit).

Výstupom projektu bude získanie značky Zodpovedného hospodárenia s vodou Ministerstva životného prostredia ČR alebo realizácia odporúčaných návrhov opatrení podľa vodného auditu.

Celková alokácia výzvy je 130 miliónov Kč. Dotácia na projekt je poskytovaná minimálne vo výške 50 000 Kč a maximálne do výšky 1 000 000 Kč.

Vytvorili komplexný katalóg opatrení

Ministerstvo takisto pripravilo takzvaný Katalóg technológií, ktorý má pomôcť pri spracovaní vodného auditu.

Tento katalóg bol vytvorený so štátnou podporou Technologickej agentúry ČR v rámci Programu Beta 2, spoločne s Ministerstvom priemyslu a obchodu, Vysokou školou chemicko-technologickou v Prahe, Ústavom technológie vody a prostredia a spoločnosťou ENVI-PUR.

Jeho cieľom je poskytnúť základné informácie o technológiách, ktoré sú vhodné na recykláciu vody v priemysle a energetike a tiež o technicko-prevádzkových opatreniach na zníženie spotreby vody v podnikoch.

Obe časti katalógu tak majú byť primárne podporným materiálom pre spracovateľov vodného auditu podľa certifikovanej metodiky MPO. Napriek tomu, že katalóg slúži na vypracovanie vodného auditu v českom prostredí, inšpirovať sa ním môžu aj slovenské podniky.

Pomôže s úsporou vody v podnikoch

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.