Hydroponické pestovanie plodín by mohlo byť základom udržateľného obehového systému potravinovej produkcie, ktorý recykluje živiny a zužitkováva odpady.
Potravinová bezpečnosť a udržateľná výroba potravín sú otázkou, o ktorej sa diskutuje na globálnej úrovni. Jedným z riešení, ktoré sa ponúkajú, je rozšírenie systémov mestského alebo prímestského poľnohospodárstva, ktoré zahŕňajú napríklad hydropóniu, teda pestovanie rastlín v živinami nasýtených roztokoch bez pôdy, či akvapóniu, ktorá kombinuje hydropóniu s chovom rýb v nádržiach.
Tieto postupy, ktoré by mohli zásadne premeniť potravinovú produkciu, sa rozhodli preskúmať vedci z americkej University of Illinois at Urbana-Champaign. V novej štúdii sa zamerali na využitie odpadovej vody na pestovanie šalátu v rámci hydroponického systému, ktorý by potenciálne mohol prispieť k vytvoreniu obehového ekosystému recyklácie organického odpadu a výroby potravín.
Mestské poľnohospodárstvo má plusy aj mínusy
V kontexte klimatickej zmeny dochádza postupne na celom svete k premenám potravinových systémov a mestské poľnohospodárstvo je riešením, ktoré môže zabezpečiť zásobovanie plodinami v husto osídlených oblastiach počas celého roka.
Navyše, keďže ide o lokálnu produkciu potravín, potraviny sa k spotrebiteľovi dostanú rýchlejšie, čím sa zmenšuje ich uhlíková stopa a tiež množstvo vznikajúceho potravinového odpadu. Okrem toho klesá aj použite obalov.
Zároveň sa s týmto spôsobom produkcie potravín však spájajú vysoké kapitálové požiadavky, predovšetkým v oblasti takzvaného vertikálneho poľnohospodárstva, teda pestovania plodín v interiéroch vo vrstvených etážach, či v oblasti pestovania v kontrolovaných podmienkach.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.