Vodárenstvo má pred sebou veľkú budúcnosť. Možno už o niekoľko rokov sa budú vodárenské spoločnosti po celom svete riadiť umelou inteligenciou a ďalšími smart technológiami.
Globálna súťaž s názvom Urban Drinking Water Challenge sa už takmer desať rokov snaží nájsť inovatívne startupy, ktoré sú zamerané na hľadanie decentralizovaných riešení v oblasti pitnej vody, a to najmä pre rýchlejšie sa rozrastajúce mestá s nedostatočnými zásobami pitnej vody.
Tento rok sa do súťaže zaregistrovalo viac ako 160 startupov z 37. Tri víťazné začínajúce podniky sú Drinkwell, Spout a SmartTerra. Dva z nich pochádzajú z krajín, ktoré majú výrazné problémy s kvalitou a množstvom pitnej vody.
Víťazné startupy predstavujú rozmanitú škálu technológií a podnikateľských prístupov na riešenie problému nedostatku vody v mestách, ale aj výrazný pokrok v rámci cieľa číslo 6 trvalo udržateľného rozvoja v rámci OSN.
Voda a umelá inteligencia
Jedným z víťazných tímov bol startup SmartTerra z indického mesta Bangalúr. Ide o platformu, ktorá je zameraná hlavne na problematiku úlohy umelej inteligencie vo vodnom sektore.
Tento startup vybavuje indické mestá účinnými nástrojmi na rozhodovanie, ktoré je založené na údajoch s cieľom identifikovať poruchy služieb, ale aj rôzne príležitosti pre inovácie existujúcej infraštruktúry.

Foto: SmartTerra
Ide o platformu s pokročilou geopriestorovou inteligenciou pre obce na riadenie celého cyklu distribúcie vody, ale aj kanalizácie a odpadových vôd.
Vďaka platforme SmartTerra tak krajina, akou je India, môže nasadiť on-line prediktívne operácie a údržbu s cieľom znížiť množstvo odpadu a investovať do svojich komunít.
Vodárenstvo v online priestore
SmartTerra pomáha komunitám v Indii prechádzať od papierových protokolov, pamäte zamestnancov a excelovských tabuliek k organizovaným informačným operáciám.
Startup tak ponúka riešenie, ktoré je lacné a užívateľsky prívetivé, pričom podporuje prístupy Mobile-first (uprednostňovanie mobilov) a cloud-hosting.
Spoločnosť vyvinula viaceré programy, ktoré majú zabezpečiť kvalitnú distribúciu pitnej vody v indických mestách.
Jedným z nich je program AquaSmart, ktorý poskytuje intuitívne a verejne dostupné publikovanie sieťových analýz, akými sú napríklad denná dodávka vody v porovnaní s dopytom, súčasné a budúce rozdelenie vodovodných či kanalizačných prípojok v meste, zdroje znečistenia mestských vodných útvarov alebo zlepšenie infraštruktúry vo všeobecnosti.
Vodu testujú smartphony
Ďalším zaujímavým startupom je americká spoločnosť Spout, ktorá predstavila svoj vynález s názvom Waterlyzer.
Ide o domáce testovacie zariadenie na požiadanie, ktoré poskytuje vysokú mieru presnosti o kvalite vody v reálnom čase, pričom je schopné včas zistiť výskyt kontaminácie, čím pomáha podniknúť kroky pred samotným vypuknutím problému.

Foto: Spout
Toto zariadenie funguje na báze smartphonu. Stačí niekoľko minút a na displeji mobilného telefónu sa objavia všetky dostupné informácie o kvalite vody.
Tieto výsledky sú zároveň prenesené do centrál vodárenských spoločností, ktoré tak včas môžu zasiahnuť, ak vznikne podozrenie, že voda nedosahuje požadovanú kvalitu.
V Bangladéši fungujú smart vodné bankomaty
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.