INNOGY
INNOGY
INECS

Aké trendy prináša rok 2018 vo vodných technológiách?

Smart technológie, úspornejšie riešenia, dôraz na odolnosť a recyklovanie budú kľúčovými prístupmi využívania vody v roku 2018.

Aké trendy prináša rok 2018 vo vodných technológiách?

Nový rok 2018 vyvolal živé diskusie v oblasti základných trendov, ktoré budú formovať vývoj a manažment vodnej technológie a kvality vody.

Z globálnej perspektívy sledujeme, ako vodárenský priemysel stále rýchlejšie smeruje k výraznej technologizácii a digitálnej transformácii. Tu sú hlavné trendy, ktoré budú utvárať svet vodných technológií v roku 2018.

Pokročilejšie formy využívania vody pre poľnohospodárstvo

Dopyt poľnohospodárskeho sektora po vode nie je žiadnym tajomstvom. Klimatické zmeny a vplyvy sucha pretvárajú vodné prostredie, čo vyžaduje hľadanie inteligentnejších zavlažovacích riešení a technológií úpravy podzemných vôd.

Stále viac do popredia sa dostáva inteligentná závlahová technológia. Vyvíjajú sa zariadenia, ktoré dodávajú rastlinám správne množstvo vody, čo výrazne zamedzuje jej plytvaniu. Zariadenia sú doplnené o dažďové senzory, ktoré automaticky vypínajú daný prístroj počas dažďa.

Odolnosť ako dôležitá stratégia

Hurikány Harvey, Jose a Maria zdôraznili akútnu potrebu zlepšenia odolnosti vodnej infraštruktúry. Môžeme tak predpokladať, že spoločnosti budú stále viac investovať do smart water technológií, ktoré v dlhodobom horizonte dokážu priniesť vyššie prevádzkové úspory.


Viete o tom, že minulý rok sme pre Vás publikovali 548 článkov v denníku Odpady-portal.sk716 článkov v denníku Energie-portal.sk, väčšinu z nich s pridanou hodnotou určenou výhradne pre predplatiteľov?

Predplatitelia dostávajú tiež denný monitoring médií o odpadoch a energiách. Plus nový denník Voda-portal.sk a printový mesačník Odpadové hospodárstvo.

Všetko podstatné pre manažérov a firemných ekológov sa dozviete, ak sa stanete našim predplatiteľom.


Vhodnou alternatívou je aj recyklovaná odpadová voda

V súčasnosti máme možnosť vidieť, ako stále väčší počet spoločností investuje do recyklovaných odpadových vôd. Recyklovaná voda je úžitková a najčastejšie sa využíva v poľnohospodárstve či vo verejných parkoch. Okrem toho slúži aj na účely chladenia vody pre elektrárne a ropné rafinérie či ako priemyslová voda na rôzne stavebné činnosti.

TVIP

Recyklovaná voda neprispieva len k ochrane životného prostredia, ale taktiež výrazne šetrí energiu. Štúdie preukazujú, že obrovské množstvo energie sa spotrebúva predovšetkým počas úpravy a distribúcie vody.

Energia je potrebná na zber, extrakciu, prepravu a dodávanie vody ku konečnému spotrebiteľovi, ako aj na spracovanie a likvidáciu odpadovej vody po jej využití konzumentom.

Napriek tomu, že na recyklovanie odpadových vôd sa spotrebúva dodatočná energia, množstvo energie na transport iných zdrojov vody by bolo vo všeobecnosti výrazne vyššie.

Umelá inteligencia ovláda aj svet vodných technológií

Umelá inteligencia je výrazne na vzostupe, pričom sféra vody nie je výnimkou. Viaceré firmy ponúkajú technológie strojového vzdelávania, čo značne posúva schopnosť podnikov rýchlo využívať údaje a speňažovať ich. Spoločnosti, ktoré využívajú umelú inteligenciu na zvýšenie „inteligencie“ vodných systémov, zahŕňajú firmy ako Pluto AI, EMAGIN, Fracta či Fathom.

Pluto AI využíva rôzne algoritmy na analýzu dát, ktoré umožňujú firmám znížiť spotrebu energie, predpovedať výkonnosť a minimalizovať prevádzkové náklady v oblasti zaobchádzania s odpadovými vodami.

Nie všetky nové trendy sú však bezpečné

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Technológie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Takzvané purpurové baktérie dokážu zachytiť nebezpečný oxid uhličitý a vytvoriť vodíkový plyn, ktorý slúži na produkciu elektrickej energie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní, ktoré dalo ministerstvo životného prostredia do MPK. Vláda celkovo uvoľnila viac ako milión eur na povodňové zabezpečovacie a záchranné práce.