INNOGY
INISOFT
BELIMO

Bleskové povodne poznáme všetci. Čo však vieme o bleskových suchách?

Americkí výskumníci si v najnovšej štúdii posvietili na celosvetovú distribúciu, faktory a trendy takzvaných bleskových súch. Ktoré oblasti sveta sú najnáchylnejšie?

Bleskové povodne poznáme všetci. Čo však vieme o bleskových suchách?

Foto: Depositphotos

Riziká spojené s bleskovými povodňami sú dobre známe – náhly vzostup vody v nízko položených oblastiach je často spôsobený výdatnými zrážkami sústredenými v krátkom časovom rozpätí. Čo však bleskové suchá? Tie sú podobne ako bleskové povodne popisované ako rýchlo sa rozvíjajúce, neočakávané obdobia sucha, ktoré môžu spôsobiť vážne vplyvy na poľnohospodárske a ekologické systémy, ako aj dominový efekt, keď sa účinky rozšíria ešte ďalej.

„Vzhľadom na to, že bleskové suchá sa môžu rozvinúť len za niekoľko týždňov, vytvárajú negatívne vplyvy na poľnohospodárstvo, na ktoré sa ťažko pripravuje a je ťažké ich zmierniť,“ vysvetľuje Jordan Christian, výskumník na Univerzite v Oklahome a hlavný autor štúdie publikovanej v odbornom časopise Nature Communications, v ktorej autori skúmali globálnu distribúciu, trendy a faktory výskytu bleskového sucha.

Zároveň vysvetľuje, že aj keď sa environmentálne podmienky zdajú byť nepriaznivé pre rýchly vývoj sucha, pretrvávajúci, niekoľkotýždňový nedostatok zrážok spojený s horúcim počasím môže spôsobiť rozvoj bleskového sucha so súvisiacimi vplyvmi.

„Začiatok a načasovanie bleskového sucha je kritickou zložkou negatívnych vplyvov na poľnohospodárstvo, keďže bleskové sucho môže drasticky znížiť výnosy plodín a viesť k vážnym ekonomickým stratám a potenciálne narušiť potravinovú bezpečnosť,“ doplnil výskumník Jeffrey Basara, ktorý takisto skúma tento fenomén.

Pripomína, že tieto vplyvy môžu mať kaskádové účinky vrátane zvýšeného rizika požiarov, vyčerpania vodných zdrojov, zníženia kvality ovzdušia a zníženia potravinovej bezpečnosti.

Problematickou oblasťou je aj časť Európy

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.