Využívanie biotechnológií vo vodnom hospodárstve je len v začiatkoch. Ak však bude výskum aj naďalej napredovať, môže to priniesť viaceré výhody pre budúcnosť globálneho hospodárstva.
Biotechnológia sa využíva už tisícky rokov. Príkladom je obyčajná výroba chleba, vína, syru či piva. Avšak len za posledných 50 rokov sa začala využívať aj na priemyselné účely.
Môžeme sem v podstate zarátať každú technológiu, ktorá využíva živé organizmy či ich súčasti k výrobe alebo modifikácii produktov, k šľachteniu rastlín a živočíchov alebo mikroorganizmov pre špecifické použitie.
Rozsah využitia biotechnológií sa rýchlo rozširuje. Majú už svoje zaužívané miesto napríklad vo výrobe každodenných výrobkov z pracích detergentov a textílií na krmivá pre zvieratá a biopalivá. Najnovšie však získava popularitu aj v oblasti vody.
Technológia, ktorá mení priemysly
Biotechnológia už transformovala niekoľko priemyselných odvetví, pričom priniesla obrovský vplyv na prínosy pre životné prostredie. Podľa Jensa Kolind, viceprezidenta firmy Novozymes, dánskej spoločnosti špecializujúcej sa na využívanie mikróbov a enzýmov v poľnohospodárstve a priemysle, je vodárenský priemysel dokonale stavaný na „paradigmatický obrat“.
Ako jednoduchý príklad si môžeme uviesť zachytávanie fosforu z odpadovej vody na jeho opätovné využitie vo forme hnojiva.
„Niektoré mikroorganizmy, ktoré sa používajú v poľnohospodárskom sektore, napríklad na zlepšenie zdravia rastlín, sa taktiež môžu použiť v súvislosti s vodou, kde sa extrahuje fosfor z toku odpadu na opätovné použitie,“ povedal Kolind.
Štyri hlavné oblasti
V širšom zmysle tak môžeme rozlišovať štyri piliere, kde biotechnológia bude potenciálne zohrávať veľkú roku vo vodnom priemysle. Ide o živiny v odpadových vodách, zanášanie systémov na úpravu vody, výrobu energie a špecifické znečisťujúce látky.
„Pokiaľ ide o živiny v odpadových vodách, teda o klasické získavanie a odstraňovanie fosforu a dusíka, v tejto oblasti už máme skúsenosti z poľnohospodárskeho sektora,“ povedal Kolind.

Pri zaobchádzaní s biofilmom baktérií a zaneseným systémom úprav vody môžeme zase čerpať znalosti z inej oblasti, a to z biotechnológie detergentov.
„Tretia oblasť je energetika – ide o výrobu bioplynu a zhodnocovanie kalov, kde sa už učíme z rozvoja bioenergie. V neposlednom rade sa tiež môžeme zamerať na špecifické znečisťujúce látky v odpadových a procesných vodách, kde čerpáme z mikróbov a enzýmov, ktoré znehodnocujú anorganické alebo organické znečisťujúce látky, akými sú napríklad nebezpečné pesticídy,“ vysvetlil Kolind.
Tajomstvo je v novej technológii
„Uvediem konkrétny príklad, ktorý sa týka čistenia odpadových vôd – ak spustíte proces biologického čistenia, väčšina operátorov dodnes nerozumie typom mikroorganizmov v tejto veľkej sfére biológie. Avšak vďaka metagenomickej technológii môžu presne vedieť, aké mikroorganizmy sa v nej nachádzajú a v akom pomere,“ dodal vedec.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.