Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Benchmarking vodohospodárskych služieb: Ako je na tom Slovensko?

V novej správe asociácie EurEau nájdeme informácie o cenách a spotrebe vody, ale aj modeloch riadenia vodárenského sektora. Pozrite sa, ako si vedie Slovensko.

Benchmarking vodohospodárskych služieb: Ako je na tom Slovensko?

Foto: Pixabay

V súvislosti s oslavami Svetového dňa vody zverejnila európska asociácia EurEau publikáciu, ktorá sumarizuje hlavné informácie o poskytovaní vodohospodárskych služieb v rámci Európskej únie.

Slúži ako vhodná pomôcka pre porovnanie metód riadenia v rámci krajín a poukazuje na osvedčené postupy jednotlivých poskytovateľov služieb.

Vzájomná inšpirácia

Takéto celoeurópske porovnanie kvality služieb vodárenského sektora výrazne zvyšuje ich transparentnosť a vytvára impulz pre jednotlivé krajiny, aby sa inšpirovali praktickými príkladmi dobrej praxe.

EurEau je asociácia vodárenských spoločností, ktorá združuje členské štáty EU, Švajčiarsko, Nórsko a Srbsko. Jej hlavným cieľom je koordinácia činností v rámci vodného hospodárstva a adaptácia krajín na nové legislatívne akty, ktoré sa prijali na úrovni Európskej únie.

Organizácia vodohospodárskych služieb sa v jednotlivých krajinách líši, čo závisí od rozdielnej histórie, ale aj kultúrneho odkazu či miestnych tradícií, ktorých výsledkom sú špecifické regulačné rámce.

„Aby sme objasnili a zjednodušili porozumenie správy vodárenských služieb v Európe, naša publikácia poskytuje prehľad súčasnej situácie v 29 členských krajinách EurEau a ilustruje rozmanitosť modelov riadenia, organizačných štruktúr, úloh a povinností zúčastnených subjektov na rôznych úrovniach riadenia (EU, národné, regionálne či miestne),“ uvádza predseda EurEau Bruno Tisserand.

Štyri modely riadenia

Autori publikácie vykonali klasifikáciu krajín na základe štyroch zjednodušených modelov riadenia. Táto správa môže byť teda vhodnou pomôckou predovšetkým pre subjekty, ktoré prijímajú rozhodnutia na národnej úrovni a pracujú na legislatívnych nástrojoch v snahe reformovať vodnú politiku.

Prvým modelom je priame verejné riadenie, kde je verejný subjekt plne zodpovedný za poskytovanie služieb a ich správu. V minulosti tento systém v Európe prevládal.

„Ďalším prístupom je delegované verejné riadenie. V rámci tohto systému zodpovedný verejný subjekt menuje správnu jednotku na vykonanie riadiacich úloh. Tieto jednotky zvyčajne zostávajú vo vlastníctve verejného sektora, avšak v EÚ je v niektorých prípadoch možnosť menšieho súkromného podielu,“ zdôrazňuje Tisserand.

Existuje aj model delegovaného súkromného riadenia, v rámci ktorého je na dané úlohy najatá súkromná spoločnosť na základe časovo viazanej zmluvy.

V prípade priameho súkromného riadenia je naopak poskytovanie všetkých služieb v rukách súkromných prevádzkovateľov, zatiaľ čo činnosť verejných subjektov je obmedzená len na kontrolu a reguláciu. Tento systém je zavedený len v malom počte európskych krajín (Anglicko, Wales, Česko).

Vo väčšine krajín sa stretneme s mixom prvých troch modelov. Okrem špecifických prípadov je vlastníctvo vodárenskej infraštruktúry v Európe verejné.

Vo všeobecnosti vodohospodárske subjekty navrhujú kompetentným orgánom (obec, regionálne úrady, ministerstvo, nezávislý regulačný úrad) vodné tarify na schválenie. V niektorých prípadoch sa dokonca zapájajú do procesu samotní odberatelia.

Spotreba vody na Slovensku

Slovensko má druhú najnižšiu dennú priemernú spotrebu vody na osobu v rámci 29 skúmaných krajín. Slovák tak každodenne spotrebuje približne 79 litrov. Pred nami je len Estónsko so 78 litrami.

V oblasti plytvania vody sa od nás môžu rozhodne učiť Švajčiari, keďže priemerný Švajčiar denne spotrebuje až 307 litrov (!) vody.

Odvrátenou stránkou tejto informácie je však skutočnosť, že veľakrát je hlavnou príčinou vysoká cena za vodu, ktorú si mnohí nemôžu alebo nechcú dovoliť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Vodohospodárska výstavba hlási za prvý polrok 2024 tržby v objeme viac ako 160 miliónov eur.

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

X
X
X
X