Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Ako ušetriť za vodu v domácnosti

Poradíme vám, ako jednoducho ušetríte desiatky či stovky eur ročne, a to bez akéhokoľvek obmedzovania či zníženého komfortu.

Ako ušetriť za vodu v domácnosti

Foto: Pixabay

Viac ako miliarda ľudí po celom svete nemá prístup k nezávadnej pitnej vode. Obyvatelia Slovenska spotrebujú za deň približne 79 litrov vody na osobu, zatiaľ čo v najchudobnejších častiach sveta sa musia ľudia uspokojiť aj s 10 litrami na deň.

Cena za kubík vody stabilne rastie, nie je ale dôvod, aby zároveň stúpala aj naša spotreba vody. Ušetriť vodu sa dá naozaj jednoducho, a to aj bez toho, aby ste sa výraznejšie obmedzovali.

Každý z nás tak môže prispieť a svojím zodpovedným prístupom chrániť zásoby sladkej vody. Takéto správanie okrem iného pozitívne ovplyvní aj stav v našich peňaženkách.

A aké činnosti sú najväčšími „pohlcovačmi“ vody? Viac ako tretina spotreby vody v domácnostiach je spojená so sprchovaním a kúpaním. Tesne nasleduje splachovanie toalety.

Kúpeľňa

Drahé litre pretekajú „pomedzi prsty“ tým, ktorí nechávajú celú dobu počas čistenia zubov tiecť vodu z kohútika.

Nasledujúca rada sa týka mužského pohlavia. Pri holení si radšej napustite vodu na oplachovanie strojčeka do umývadla. Nebudete ho potom musieť umývať od zvyškovej peny pod tečúcou vodou, a tým zaiste ušetríte aj niekoľkých litrov vody.

Keď si počas sprchovania nanášate na hlavu šampón, sprchu vypnite. Ide síce len o malú chvíľku, ale aj tá dokáže výrazne znížiť vašu spotrebu z dlhodobého hľadiska.

Vaňa nemusí byť plná

Napustená vaňa je rozhodne relaxačným pôžitkom po náročnom dni. Avšak takýto kúpeľ spotrebuje v priemere dva až trikrát viac vody ako sprcha (približne 150 litrov namiesto 50 – 60).

Ak si osvojíte šetrnejšie návyky pri osobnej hygiene, ročne môžete ušetriť desiatky až stovky eur – a nemusíte nutne nahradiť kúpeľ minútovou sprchou v studenej vode.

Ak počas kúpania znížite objem napustenej vody vo vani, môžete ušetriť za osobu ročne aj 30 eur, v prípade rohových vaní ešte viac. Nemusíte mať vodu naplnenú po okraj, pôžitok z kúpeľa sa dá zaistiť aj pri polovičnom množstve.

Je tiež dobré zvoliť do kúpeľne radšej vaňu strednej veľkosti, ktorej objem je v niektorých prevedeniach aj o 100 litrov nižší ako v prípade veľkých modelov. A to je na účte za vodu podstatne poznať.

Šetria aj batérie

Pákové batérie sú dnes už bežnou súčasťou našich kúpeľní. Niektoré domácnosti však naďalej využívajú klasické vodovodné batérie. Vďaka pákovým batériám však môžeme zabrániť zbytočnému plytvaniu vodou.

Ich výhoda oproti klasickým typom spočíva predovšetkým v tom, že skracujú množstvo času, ktorý je potrebný na nastavenie požadovaného prietoku a teploty. V porovnaní s bežnými batériami sú asi o 30 % úspornejšie.

Používajte termostatické batérie, ktoré dokážu vyrovnávať výkyvy tlaku v potrubí a v teplote vody, a tým zaistia, že vám vždy potečie voda v takej teplote, akú si nastavíte.

Termostat tak účinne obmedzuje množstvo zbytočne spotrebovanej vody, dokým sa manuálne nastaví požadovaná teplota.

Pákové aj termostatické batérie sa tiež predávajú s takzvanými brzdami či stop tlačidlami. Ich úlohou je pri bežnej prevádzke obmedziť prietok vody, ktorý činí až 15 litrov za minútu, približne na polovicu.

Úsporné hlavice

Ušetriť vodu vám umožnia aj niektoré moderné sprchovacie hlavice, ktoré majú nastaviteľný prietok. Voda vo vodovodnej sieti bez obmedzovača prietoku dosahuje prietok až 16 litrov za minútu. Šetriaca sprcha šetrí vodu o viac ako o polovicu, pričom množstvo prietoku je približne len 6 litrov za minútu.

Úsporné sprchy fungujú v podstate na jednoduchom princípe – voda sa prostredníctvom špeciálnej konštrukcie riedi vzduchom a zo sprchy strieka v menších kvapkách ako v prípade klasických spŕch.

Napriek tomu, že objem spotrebovanej vody je výrazne nižší, na kvalitu komfortu počas sprchovania to nemá žiaden vplyv.

Na každej kvapke záleží

Zistiť, či máte doma kvapkajúce trúbky alebo kohútiky, sa dá tiež jednoducho. Zapíšte si stav vody a skontrolujte ho napríklad po dvoch hodinách, počas ktorých vedome nebudete vodu púšťať. Ak sa stav zmenil, je čas na urýchlenú opravu.

Slabo kvapkajúci kohútik môže spôsobiť stratu vo výške 24 litrov za deň, silne kvapkajúci dokonca až 54 litrov.

Ušetrite aj pri splachovaní

Čo sa týka používania WC, je vhodnejšie používať toaletu s dvojitým splachovaním – plným a šetrnejším. Vďaka tomu dokážete regulovať množstvo použitej vody a ušetriť tiež nejaké eurá naviac.

Ak nemáte doma WC s dvojitým splachovaním a neplánujete kúpu nového modelu, nezúfajte. Vhodnou alternatívou je kúpa zariadenia WC stop, ktoré sa umiestňuje do splachovacej nádržky a zafixuje sa do prepadovej trubice.

Ide o nastaviteľné zariadenie, čo znamená, že pridaním alebo odobraním valčekov si užívateľ môže prispôsobiť množstvo splachovanej vody podľa svojich požiadaviek a potrieb.

Jeho cena v obchodoch sa bežne pohybuje do výšky 10 eur. Ďalšou výhodou je jednoduchá a rýchla inštalácia. Ročné úspory môžu predstavovať približne až 30 eur na osobu. Návratnosť investície je teda pomerne vysoká.

Pomôže aj farbivo

Nezabudnite pravidelne kontrolovať, či nepreteká vaša toaleta. Drobný únik nemusíte ani počuť, ani vidieť, preto buďte obzvlášť pozorní a precízni.

Častou pomôckou je pridanie potravinárskeho farbiva do nádržky – ak sa objaví v mise okrem prípadu splachovania, skontrolujte netesnosti. Počas jednej hodiny môže takto poškodenou toaletou odtiecť až 80 litrov vody.

Ak sa sprchujete vo vani, nenechajte vodu len tak odtiecť do odpadu. Aspoň jej časť môžete využiť napríklad na spláchnutie toalety.

Umývanie riadu

Umývačka riadu môže usporiť až 50 % vody v porovnaní s ručným umývaním.

„Zatiaľ čo umývačky v kategórii A/A+ dokážu umyť 12 dielnu súpravu riadu pri 12-15 litroch vody, pri klasickom ručnom umývaní pod tečúcou vodou by sme minuli približne 60 litrov vody. Ak používate umývačku riadu denne namiesto ručného umývania po tečúcou vodou, môžete( už po zohľadnení spotreby elektriny) ušetriť 75 eur ročne,“ uvádza Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Ak však stále preferujete drez, počas umývania nenechávajte stále pustený kohútik. Namiesto toho ho priebežne zapínajte alebo na začiatku napustite zvlášť vodu na umývanie a na oplachovanie.

Najnákladnejšie vychádza kontinuálne odtekanie vody, ktoré je vhodné až počas oplachovania odmasteného riadu a príboru.

Pranie

Veľkým „žrútom“ vody bývajú tiež staré práčky, ktoré sa pri každom praní naplnia až 100 litrami vody. Novšie typy práčok použijú na jeden prací cyklus len 40 až 80 litrov vody.

Pri nákupe novej práčky sa pozerajte nielen na spotrebu elektrickej energie, ale aj na spotrebu samotnej vody. Najmodernejším práčkam stačí k vypraniu jednej várky bielizne na 40 stupňoch len 40 litrov vody.

Práčku aj umývačku zapínajte až vo chvíli, kedy sú naozaj plné. Vhodné je tiež využiť úsporné programy, ktoré sú bežnou súčasťou nových práčok. Tie odoberú vždy len primerané množstvo vody.

Rady na záver

Zostala vám voda v rýchlovarnej kanvici? Nemusíte ju ihneď vylievať. Ochladenú a prevarenú vodu môžete napríklad použiť na zalievanie rastlín alebo do naparovacej žehličky.

Ak máte záhradu, najvhodnejšie je zaobstarať si sud na zachytávanie dažďovej vody. Mäkká dažďová voda je pre rastliny aj tak najvhodnejšia. Nezabudnite tiež kontrolovať hadicu a jej koncovku. Poškodenou hadicou vám tak môžu zbytočne odtiecť litre vody.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inovujte svoj domov so senzorovými batériami. Čo o nich musíte vedieť?

Inovujte svoj domov so senzorovými batériami. Čo o nich musíte vedieť?

Senzorové batérie v toaletách sú hygienickejšie ako bežné kohútiky, pretože zabraňujú šíreniu baktérií dotykom. Sú ideálne pre komerčné budovy s vysokou prevádzkou, ale aj pre domáce použitie.

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Nariadenie vlády č. 755/2004 Z. z. po novele schválenej 10.1.2024

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Nariadenie vlády č. 755/2004 Z. z. po novele schválenej 10.1.2024

Konsolidované znenie nariadenia vlády SR, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 755/2004 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška neregulovaných platieb, výška poplatkov a podrobnosti súvisiace so spoplatňovaním užívania vôd.

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách po novele schválenej 25.11.2021

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách po novele schválenej 25.11.2021

Prinášame konsolidované znenie schválených zmien v zákone č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a súvisiacich zákonoch po novele, ktorú schválila NR SR dňa 25. novembra 2021.

X
X
X
X