Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INECS

Ako na efektívnu úpravu vody? Vedci sa inšpirovali sasankami

Nová technológia nanokoagulácie je inšpirovaná správaním sasaniek pri chytaní svojej koristi. Dokáže odstrániť aj také škodlivé látky, s ktorými si bežné metódy úpravy vody nevedia poradiť.

Ako na efektívnu úpravu vody? Vedci sa inšpirovali sasankami

Foto: Pixabay

Americko-čínsky tím výskumníkov vyvinul metódu efektívnej úpravy vody. Inšpiroval sa sasankami, morskými organizmami, ktoré zachytávajú korisť svojimi chápadlami.

Výskum, ktorý spočíva v spolupráci laboratórií Yalovej univerzity a Unvierzity v Pekingu, využíva materiál známy ako nanokoagulant na zbavenie vody všetkých kontaminantov.

Odstránením širokej škály znečisťujúcich látok v jednom kroku tak objav sľubuje výrazné vylepšenie metódy stáročia využívaných koagulantov na úpravu vody. Výsledky výskumu sú zverejnené v odbornom časopise Nature Nanotechnology.

Bežné postupy sú viackrokové

Pokročilé metódy úpravy vody, ako je oxidácia, adsorpcia a membránová filtrácia, môžu účinne odstraňovať vznikajúce kontaminanty (napríklad pesticídy a liečivá), ktoré konvenčné procesy úpravy vody nedokážu plne zneškodniť.

Napriek tomu takéto spôsoby spracovania nemôžu nezávisle dosiahnuť úplné odstránenie kontaminantov, keďže často je v prvom kroku nevyhnutné využiť konvenčné postupy predbežného spracovania na odstránenie koloidných a suspendovaných častíc.

V praxi tak dochádza ku kombinácii viacerých techník pre zdokonalenú úpravu vody, čo značne zvyšuje dĺžku procesu, spotrebu energie, kapitálové náklady, ako aj využívanie pôdy.

Práve z tohto dôvodu vzniká potreba celý proces zdokonaliť, ale zároveň zjednodušiť. A tu prichádza na rad takzvaná nanokoagulácia.

Vylepšená koagulácia

Bežná koagulácia je jedným z najobvyklejších etáp v čistiarňach odpadových vôd, pričom odborníci ju považujú za jednoduchú, nákladovo efektívnu a modernizovateľnú technológiu.

Koagulanty destabilizujú a zhlukujú koloidné znečisťujúce látky do veľkých agregátov (vločiek) prostredníctvom neutralizácie náboja, adsorpcie a zapletania. Nasleduje proces usadzovania a konečného oddelenia kontaminantov z vody.

Foto: Nature Nanotechnology

Bežné koagulanty sú však neúčinné pri odstraňovaní rozpustených kontaminantov. Do tejto kategórie môžeme zaradiť rôzne minerály, ale aj ťažké kovy, akými sú napríklad železo, mangán, olovo, ortuť, radón či arzén.

Inšpirácia sasankami

Tento problém môžu vyriešiť sasanky. Nie skutočné živočíchy, ale účinné nástroje, ktoré sa na tieto organizmy veľmi podobajú.

Sasanka je morský predátor, ktorý využíva svoje chápadlá na zachytenie jedla. Má valcové alebo guľovité telo s chápadlami, ktoré sú pri odpočinku stiahnuté. Počas chytania koristi ich však tieto živočíchy opätovne rozťahujú.

Čínsko-americký vedecký tím sa inšpiroval práve správaním sasaniek. Syntetizoval takzvaný biomimetický micelárny nanokoagulant so štruktúrou jadra a plášťa.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Kľúčom k adaptácii na zmenu klímy v EÚ je kooperácia, tvrdí EEA

Kľúčom k adaptácii na zmenu klímy v EÚ je kooperácia, tvrdí EEA

Členské štáty Únie majú dostatočné vedomosti ohľadom rizík, ktoré so sebou prinášajú zmeny klímy. Tieto zdieľané vedomosti však zatiaľ nevyužívajú naplno.

Na Žitnom ostrove majú opäť problém s pitnou vodou

Na Žitnom ostrove majú opäť problém s pitnou vodou

Napriek tomu, že tentokrát nejde o plošné znečistenie atrazínom, obce Číčov a Trávnik už viac ako desať dní nemôžu používať verejné vodovody. Dôvodom je pravdepodobne fekálne znečistenie pitnej vody.

Kvalita európskych vôd narastá, veľa cieľov však do roku 2020 nestihneme naplniť

Kvalita európskych vôd narastá, veľa cieľov však do roku 2020 nestihneme naplniť

Pozitívne výsledky zaznamenali vody určené na kúpanie. V oblasti kvality povrchových vôd a odberov vôd pravdepodobne nenaplníme stanovené ciele do roku 2020.