Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INISOFT

Ako na efektívnu úpravu vody? Vedci sa inšpirovali sasankami

Nová technológia nanokoagulácie je inšpirovaná správaním sasaniek pri chytaní svojej koristi. Dokáže odstrániť aj také škodlivé látky, s ktorými si bežné metódy úpravy vody nevedia poradiť.

Ako na efektívnu úpravu vody? Vedci sa inšpirovali sasankami

Foto: Pixabay

Americko-čínsky tím výskumníkov vyvinul metódu efektívnej úpravy vody. Inšpiroval sa sasankami, morskými organizmami, ktoré zachytávajú korisť svojimi chápadlami.

Výskum, ktorý spočíva v spolupráci laboratórií Yalovej univerzity a Unvierzity v Pekingu, využíva materiál známy ako nanokoagulant na zbavenie vody všetkých kontaminantov.

Odstránením širokej škály znečisťujúcich látok v jednom kroku tak objav sľubuje výrazné vylepšenie metódy stáročia využívaných koagulantov na úpravu vody. Výsledky výskumu sú zverejnené v odbornom časopise Nature Nanotechnology.

Bežné postupy sú viackrokové

Pokročilé metódy úpravy vody, ako je oxidácia, adsorpcia a membránová filtrácia, môžu účinne odstraňovať vznikajúce kontaminanty (napríklad pesticídy a liečivá), ktoré konvenčné procesy úpravy vody nedokážu plne zneškodniť.

Napriek tomu takéto spôsoby spracovania nemôžu nezávisle dosiahnuť úplné odstránenie kontaminantov, keďže často je v prvom kroku nevyhnutné využiť konvenčné postupy predbežného spracovania na odstránenie koloidných a suspendovaných častíc.

V praxi tak dochádza ku kombinácii viacerých techník pre zdokonalenú úpravu vody, čo značne zvyšuje dĺžku procesu, spotrebu energie, kapitálové náklady, ako aj využívanie pôdy.

Práve z tohto dôvodu vzniká potreba celý proces zdokonaliť, ale zároveň zjednodušiť. A tu prichádza na rad takzvaná nanokoagulácia.

Vylepšená koagulácia

Bežná koagulácia je jedným z najobvyklejších etáp v čistiarňach odpadových vôd, pričom odborníci ju považujú za jednoduchú, nákladovo efektívnu a modernizovateľnú technológiu.

Koagulanty destabilizujú a zhlukujú koloidné znečisťujúce látky do veľkých agregátov (vločiek) prostredníctvom neutralizácie náboja, adsorpcie a zapletania. Nasleduje proces usadzovania a konečného oddelenia kontaminantov z vody.

Foto: Nature Nanotechnology

Bežné koagulanty sú však neúčinné pri odstraňovaní rozpustených kontaminantov. Do tejto kategórie môžeme zaradiť rôzne minerály, ale aj ťažké kovy, akými sú napríklad železo, mangán, olovo, ortuť, radón či arzén.

Inšpirácia sasankami

Tento problém môžu vyriešiť sasanky. Nie skutočné živočíchy, ale účinné nástroje, ktoré sa na tieto organizmy veľmi podobajú.

Sasanka je morský predátor, ktorý využíva svoje chápadlá na zachytenie jedla. Má valcové alebo guľovité telo s chápadlami, ktoré sú pri odpočinku stiahnuté. Počas chytania koristi ich však tieto živočíchy opätovne rozťahujú.

Čínsko-americký vedecký tím sa inšpiroval práve správaním sasaniek. Syntetizoval takzvaný biomimetický micelárny nanokoagulant so štruktúrou jadra a plášťa.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zima spôsobuje poruchy na potrubiach. Ovplyvňujú ich aj financie a politika ÚRSO

Zima spôsobuje poruchy na potrubiach. Ovplyvňujú ich aj financie a politika ÚRSO

V mrazivých teplotách dochádza k častejším poruchám na potrubiach. Tohtoročná zima je miernejšia, porúch je logicky menej. Dôležitú rolu pri obnove zohrávajú aj dostupné financie a regulačná politika ÚRSO.

Europoslanci schválili návrh na využitie recyklovanej vody v agrosektore

Europoslanci schválili návrh na využitie recyklovanej vody v agrosektore

Do roku 2025 by malo dôjsť k zníženiu vodného stresu o 5 percent. Očakávané investície sú vo výške 700 miliónov eur.

Čínski vedci vynašli účinnú metódu čistenia vody pomocou nanočlánkov

Čínski vedci vynašli účinnú metódu čistenia vody pomocou nanočlánkov

Grafitizovaný nitrid uhlíka dokáže v priebehu tridsiatich minút zneškodniť takmer sto percent baktérií.