Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Aj tekutý bioodpad spôsobuje kanalizáciám problémy. Láka tiež hlodavce

Vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že ani tekutý bioodpad nepatrí do kanalizácie. Na druhej strane niektoré mestá apelujú na občanov, aby ho nevyhadzovali do nádob na kuchynský bioodpad.

Aj tekutý bioodpad spôsobuje kanalizáciám problémy. Láka tiež hlodavce

Foto: Depositphotos

Ako nakladať s tekutým bioodpadom z domácností? Viaceré mestá vo svojich informačných letákoch pripomínajú, že tekuté zvyšky bioodpadu nepatria do hnedých nádob na zber kuchynského odpadu, na druhej strane vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že jeho vylievanie do toalety spôsobuje problémy kanalizačnej sieti aj samotným obyvateľom. Vodárňam totiž vznikajú zbytočné náklady na čistenie a riešenie prípadných havárií, nehovoriac o tom, že kanalizácie sa v dôsledku vylievania polievok a podobných odpadov z domácností stávajú živnou pôdou pre šírenie hlodavcov.

Vodárenské spoločnosti dlhodobo poukazujú na to, že kanalizácia nie je odpadkový kôš. Ľudia totiž do nej hádžu rôzne posypové materiály z ciest, konáre stromov, skaly, stavebný materiál, rádiá, ale aj časti počítačov. Pracovníci vodární však v kanalizácii našli už aj mop, dlažobné kocky, kostru z bicykla, televízor či mŕtvu ovcu.

Ľudia okrem toho do kanalizácií pravidelne vyhadzujú aj plastové fľaše, handry, vlhčené utierky, hygienické potreby, vatové tyčinky či rôzne odpadky z domácností, čo vedie k zvýšeniu nákladov vodární na čistenie kanalizácie a odstraňovanie havárií. Bližšie sme o tom informovali už v minulosti v tomto článku.

Problém predstavujú aj zvyšky jedál z domácností. Od januára samosprávy postupne zavádzajú povinný zber kuchynských odpadov. Niektoré mestá však upozorňujú občanov, že do hnedej nádoby nepatria tekuté zložky bioodpadu, ako sú napríklad polievky či omáčky.

Ako sa teda zbaviť tohto druhu bioodpadu? Domácnosti v tomto prípade často volia pre ne najjednoduchšie riešenie – spláchnu tekutý bioodpad do toalety.

MŽP: Dobre navrhnutá stoková sieť si s obsahom polievky poradí

Denník Voda-portal.sk preto zaujímalo, či vylievanie tekutého bioodpadu do kanalizácie zakazuje konkrétny právny predpis a ako sa na tento problém pozerajú samotné vodárenské spoločnosti. Podľa informácií Ministerstva životného prostredia SR takýto predpis neexistuje.

„Vypúšťanie odpadových vôd z domácností s obsahom zvyškov jedál nie je zakázané žiadnym právnym predpisom. Vylievanie polievky (rádovo v litroch) do kanalizácie nemôže mať vplyv na jej hydraulické zaťaženie,“ uviedol Pavol Féjer z odboru komunikácie MŽP SR.

Zároveň dodáva, že dobre navrhnutá a prevádzkovaná stoková sieť sa s odpadovými vodami s obsahom polievky musí bez problémov vyrovnať. Problém však podľa envirorezortu spočíva v tom, že zvyšky potravín priťahujú hlodavce, čím prispievajú k ich premnoženiu.

„Ak ide o vylievanie tekutého kuchynského bioodpadu z veľkého reštauračného zariadenia lokalizovaného na malej stokovej sieti s čističkou odpadových vôd (ČOV), môže spôsobiť vážne prevádzkové problémy na ČOV,“ dodáva P. Féjer.

Zákon o odpadoch zakazuje prevádzkovateľovi zariadenia spoločného stravovania používať drviče biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu napojené na verejnú kanalizáciu, výnimkou je však ten prípad, ak vlastník verejnej kanalizácie súhlasí s používaním drviča a jeho používanie upravuje  zmluva o odvádzaní odpadových vôd, ktorá je koncipovaná podľa osobitného predpisu. Spomínaný zákaz sa však netýka domácností.

LVS: Vylievanie polievok do toalety spôsobuje problémy

Generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS) Matej Géci vysvetľuje, že všetko ostatné, čo končí vo verejnej kanalizácii, okrem splaškových vôd zo sociálnych zariadení, kuchynských drezov a kúpeľní, spôsobuje problémy nielen vodárenským spoločnostiam, ale aj obyvateľom. 

„Ľudia si myslia, že ak do toalety vylejú napríklad polievku, ktorú predtým precedia, je to v poriadku. Ale málokedy je polievka úplne bez tuku a práve tuky sa v kanalizácii usádzajú po odvode a spôsobujú upchávanie priamo v kanalizačnej prípojke. V dôsledku toho môže byť ohrozená aj funkčnosť siete verejnej kanalizácie,“ zdôrazňuje M. Géci.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Ako znížiť prevádzkové náklady na čistenie odpadových vôd? Odborník zo spoločnosti Xylem prináša niekoľko zaručených tipov.

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Kľúčom k pochopeniu je systematický a sofistikovaný monitoring.

Mikrobiálne znečistenie odpadových vôd je problém. Dôležitá je hygienizácia, tvrdí odborník

Mikrobiálne znečistenie odpadových vôd je problém. Dôležitá je hygienizácia, tvrdí odborník

Filip Wanner zo spoločnosti ENERGIE AG BOHEMIA hovorí o probléme mikrobiálnej rezistencie v odpadových vodách a o spôsoboch odstraňovania vírusov a baktérií z odpadových vôd.