INNOGY
INNOGY
INISOFT

Strednú Európu terorizujú búrkové povodne

Májové horúčavy prinášajú popoludňajšie búrky, ktoré páchajú škody na majetku obyvateľov viacerých krajín Strednej Európy vrátane Slovenska.

Strednú Európu terorizujú búrkové povodne

Ilustračné foto: Čas.sk

SHMÚ pre dvomi dňami vydalo povodňové výstrahy v Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,“ upozornil ústav.

Predpoveď sa vyplnila až včera popoludní, keď sa obcami Lednica a Zubák pri Púchove prehnala extrémna búrka. Na zrážkomernej stanici v obci Zubák napršalo 40 litrov na meter štvorcový len v priebehu 30 minút. Lokálne potoky začali výrazne stúpať, voda zaplavila niekoľko pivníc a poškodila hlavnú cestu, ktorá zostala neprejazdná.

Foto: imeteo.sk

Okrem výdatných zrážok došlo aj ku krupobitiu, ktoré poškodilo všetku úrodu vrátane ovocných stromov. Podľa portálu imeteo.sk prívalová vlna poškodila aj vodovodné potrubie v obci.

Divoká voda v Lednici primonínala skôr raftingové trasy. Foto: Facebook/Jaroslav Nepoviem

V Čechách napáchali prívalové povodne minulý týždeň na cestných komunikáciách a kanalizáciách škody za milióny korún. Ako informoval portál iDnes.cz, najviac zrážok padalo v juhozápadnej polovici republiky.

Voda podmáčala i koľajnice a na deň vyradila vlakovú dopravu na Domažlicku na trati do Nemecka.V Zaječově na Berounsku dokonca vyhlásili najvyšší stupeň povodňovej aktivity a pripravovali evakuáciu. Voda však našťastie začala včas opadať.


Zlé počacie minulý týždeň ochromilo vlakovú dopravu pod Tatrami, keď v úseku Poprad-Tatry – Studený Potok ostali po prietrži mračien zaplavené koľajnice. Informovali o tom Aktuality.sk.


Zaplavená železničná trať v Matejovciach pri Poprade. Foto: ŽSR

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.