Starosta obce Nižná Slaná sa obrátil na štát so žiadosťou o pomoc už v marci.
Spor medzi vládnymi rezortmi životného prostredia a hospodárstva v súvislosti so znečistením rieky Slaná pokračuje. Ministerstvá sa ani po mesiacoch nevedia zhodnúť, kto za situáciu nesie zodpovednosť.
Podľa envirorezortu zastavenie znečistenia z bane v Nižnej Slanej nepokračuje, ako by malo a minister Budaj apeluje na urýchlené prijatie účinných riešení. Na druhej strane predstavitelia rezortu hospodárstva argumentujú, že riešenie má v rukách ministerstvo životného prostredia.
V článku sa dozviete:
- čo ukázali najnovšie monitoringy v lokalite,
- na čo chce minister Budaj upozorniť vládu,
- ako argumentuje rezort hospodárstva a spoločnosť Rudné bane,
- v čom sa podľa ministra Sulíka podarilo dosiahnuť „obrovský úspech.“
Budaj: Rudné bane nepredložili žiadne riešenie
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) tvrdí, že špeciálne technické opatrenie v sideritovej bani pri obci Nižná Slaná z minulého týždňa prispelo k zníženiu vytekania znečistených banských vôd, nie však k jeho úplnému zastaveniu. „Zodpovednosť za zastavenie šírenia kontaminácie z bane má Ministerstvo hospodárstva SR a jeho podriadené organizácie,“ uviedol dnes (18. augusta) envirorezort v tlačovej správe. O aktuálnych opatreniach informoval Medzirezortný krízový štáb, ktorý vznikol koncom júla a ktorý koordinuje MŽP SR.
„Riešenie výtoku má v rukách štátny podnik Rudné bane a nám, z kompetenčného zákona nevyplýva oprávnenie ho riešiť,“ vyhlásil minister Ján Budaj (OĽaNO). „Môžeme len naliehať na to, aby si rezort hospodárstva konal svoju povinnosť. Do dnešného dňa však Rudné bane, ktoré spadajú pod ministerstvo hospodárstva, nepredložili žiadne konkrétne riešenie. O laxnom prístupe budem informovať vládu SR.“
V lokalite podľa MŽP SR stále prebieha hydrologický prieskum, ktorý koordinuje Štátny geologický ústav Dionýza Štúra a pokračuje aj monitoring kvality vôd v domových studniach ako i podzemných vôd a riečnych sedimentov na celkovej rozlohe 70 km2. „Z výsledkov odberu povrchových vôd v rieke Slaná z 8. augusta vyplýva prekročenie limitných hodnôt pre železo, mangán, arzén a nikel na odbernom mieste Slaná - Nižná Slaná, r.km 66. Na hraničnom odbernom mieste s Maďarskom nebolo zistené žiadne prekročenie,“ informoval envirorezort.
Zostáva vám 69% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.