BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Vznikol medzirezortný krízový štáb. Bude sa zaoberať situáciou na rieke Slaná

Rudné bane predstavia návrhy technických riešení na odčerpávanie a filtráciu banských vôd. Súčasťou budú pravidelné rozbory. Arzén v okolitých studniach nepresiahol limity, upokojuje MŽP.

Vznikol medzirezortný krízový štáb. Bude sa zaoberať situáciou na rieke Slaná

Foto: MŽP SR

Riešenie problematiky znečistenia rieky Slaná sa má pohnúť o ďalší krok ďalej. Vznikol nový medzirezortný krízový štáb, ktorý koordinuje Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP). Má dozerať na zvolené postupy. Na svojom prvom rokovaní sa zaoberal ďalšími krokmi na zastavenie vytekania banských vôd do rieky Slaná. Štátny podnik Rudné bane má navyše v blízkej dobe predstaviť ďalšie riešenia.

Informoval o tom envirorezort s tým, že súbežne s technickými návrhmi začali odborníci pripravovať postupy pri rozšírení a zintenzívnení monitorovania kvality povrchových a podzemných vôd.

Na utorkovom zasadnutí krízového štábu sa okrem ministra vnútra Romana Mikulca zúčastnil aj štátny tajomník MŽP Michal Kiča, predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, riaditeľ štátneho podniku Rudné Bane Peter Žitňan, generálna riaditeľka Výskumného ústavu vodného hospodárstva Katarína Holubová, generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Jozef Krška, generálny riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra Igor Slaninka, generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko, generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo, hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave Jozef Varga, ale aj zástupcovia okresných úradov.

Podľa MŽP zostáva aj naďalej kľúčovým opatrením zastavenie vytekania znečistených banských vôd do rieky Slaná. Rudné bane majú pritom do konca týždňa predstaviť členom krízového štábu návrhy technických riešení na odčerpávanie a filtráciu banských vôd.

Súčasťou budú pravidelné rozbory

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.