BELIMO
INISOFT

ZMOS zvoláva vodárenské spoločnosti. Nemajú peniaze na investície, hovorí Božik

Hrozí, že v mnohých obciach a mestách nebudeme schopní garantovať dodávku pitnej vody, mieni predseda samosprávneho združenia.

vodovod

Foto: Depositphotos

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pre situáciu vo vodárenstve bije na poplach. Dôvodom je dlhodobé podfinancovanie sektora, ktorého dôvod ZMOS vidí v nízkych cenách za vodné a stočné.

Predseda ZMOS Jozef Božik tento týždeň vo veci rokoval s generálnym riaditeľom Podtatranskej vodárenskej spoločnosti (PVS) Petrom Ďuroškom a primátorom Levoče Miroslavom Vilkovským, ktorý zároveň pôsobí v dozornej rade spoločnosti.

„Riešili sme pretrvávajúce problémy vodárenských spoločností s cenou vodného a stočného, ktorá je veľmi nízka a neumožňuje vodárenským spoločnostiam investovať do rekonštrukcii starých vodovodov a starých kanalizácií. A už vôbec nie je možné hovoriť o budovaní nových,“ povedal J. Božik. 

Situácia je podľa neho typická pre celé Slovensko. Na investičný dlh pritom poukazujú samotné vodárne, ako aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).

J. Božik, M. Vilkovský a P. Ďuroška | Foto: ZMOS

„Áno, je to hrozné, ale máme viac ako 400 obcí, ktorá nemajú ani len vodovod,“ povedal šéf ZMOSu po rokovaní s predstaviteľmi PVS.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. patrik.ruzic@prprojekt.sk11.04.2024 (18:50)
    Ja stále nechápem ako majú malé obce získať peniaze z fondov. Minulý rok v apríly bola vyhlasená výzva pre obce do 1000 obyvatelov kde by obec dostala 100 percent na projekt a realizaciu vodovodu alebo kanalizacie v obci. Termin odovzdania projektov bol august a stavebne povolenie do troch mesiacov. To znamena ze obce uz musia mat vypracovane projekty lebo vypracovat projekt pre uzemne rozhudnutie dostat uzemko vypracovat stavebne povolenie a dostat stavebko trva minimalne 2 roky. Lenze male obce nemaju peniaze na projekty. Najprv by mali byt vyhlasene fondy na projektovu dokumentaciu a az potom na realizaciu. Ak sa sposob financovania projekto nezmeni nie je sanca aby obce dokazali zrealizovat vodovody a kanalizacie.
  2. František25.04.2024 (10:03)
    Neustále vyplakávanie vodárenských spoločností im nepomôže. Za tento stav sú plne zodpovedné a vyhovárať sa na podfinancovanie a cenu vodného a stočného je prinajmenšom smiešne. Ak sa pozrieme na vedenie niektorých spoločností a ich dozorné rady, tak zistíme, že osoby dosadené do týchto funkcií absolútne nemajú žiadnu odbornú stránku a ekonomické myslenie a sú tam v niektorých prípadoch len politické figúrky. Mnohí z nich sedia na viacerých stoličkách a nemajú čas sa odborne venovať rozvoju sietí. Potom samozrejme nemajú čas ani na prípravy projektov a strategické plánovanie rozvoja spoločnosti. Len žijú z toho čo sa spravilo pred X rokmi. Aj keby sa cena za vodné a stočné zvýšila 5 násobne, nebude to mať pozitívny vplyv na riešenie problému. Tieto spoločnosti fungujú v podstate ako "rozpočtové organizácie" a plánujú na základe dodávky a čistenia vody svoje náklady. Čiže aj v tomto duchu vyznieva niekedy ich aktivita o šetrení vody veľmi komicky.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.