Zmena klímy ovplyvňuje zrážky. Stabilita uhlíka a dusíka v pôde je neistá | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Zmena klímy ovplyvňuje zrážky. Stabilita uhlíka a dusíka v pôde je neistá

Nová štúdia naznačuje, že načasovanie zrážok je veľmi dôležité pre prosperitu vegetácie. Na množstvo vlahy sa viaže aj kolobeh uhlíka a dusíka.

Zmena klímy ovplyvňuje zrážky. Stabilita uhlíka a dusíka v pôde je neistá

Foto: Pexels

Rastlinstvo čelí výkyvom zrážok

Z novej štúdie výskumného tímu z Kalifornskej univerzity v Riverside vyplýva, že nezáleží na tom, koľko vody sa rastlinám dostane, ale na tom, v akom momente v rámci vegetačného obdobia sa im dostane.

Vedci vytvárali v blízkosti Palm Springs umelé zrážky a v priebehu dvoch rokov skúmali, ako na upravené podmienky reagovala vegetácia. Táto oblasť má zimné aj letné vegetačné obdobia, na ktoré však čoraz viac vplýva sucho a príležitostne aj extrémne dažde.

Za normálnych okolností niektoré púštne kvety a trávy začínajú rásť v decembri a žijú do júna. Druhé rastlinné spoločenstvo začína rásť v júli a kvitne v auguste. Hlavný autor štúdie Marko Spasojevic, ktorý na Kalifornskej univerzite pôsobí ako ekológ, vysvetľuje, že cieľom vedcov bolo zistiť, či je jedno obdobie citlivejšie na zmenu klímy ako druhé a pozorovať, aký má nárast alebo pokles letných alebo zimných zrážok vplyv na ekosystém.

Dospeli k záveru, že v lete rastliny rastú rýchlejšie, keď sa im dostane okrem prirodzených zrážok aj navyše pridaná voda. To isté však neplatí v zime. Svoje zistenia zhrnuli v štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Elementa.

Skúmali reakciu vegetácie na rôzne zrážkové scenáre   

V rámci štúdie vedci pozorovali dvadsaťštyri parciel, ktoré patria ústavu pre výskum púšte v kalifornskom meste Palm Desert. Niektoré parcely zostali nedotknuté a dostalo sa im iba prirodzených zrážok, iné zakryli a prístup k zrážkam im poskytli iba v jednom z období. Tretiu časť parciel dodatočne zavlažovali zachytávanou dažďovou vodou.

Výskumníci pozorovali, že navýšenie prísunu vody v lete viedlo k nárastu rastlinnej biomasy, no rozmanitosť rastlinných druhov sa vo všeobecnosti nezväčšila. Obmedzenie zrážok malo naopak negatívny vplyv na rastliny v lete aj v zime, no viedlo k zvýšeniu rastu mimo vegetačného obdobia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Vláda už začiatkom mája poverila Rudné bane, aby zabezpečili bezodkladnú realizáciu potrebných opatrení. Vyčlenila aj finančné prostriedky.

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

V oblasti sekundárneho čistenia Slovensko aj naďalej dosahuje podpriemerné výsledky.

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.