Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Vodohospodárska výstavba vlani zvýšila tržby vďaka nárastu priemernej ceny silovej elektriny

K nárastu tržieb došlo aj v dôsledku vykázania podielu Slovenského vodohospodárskeho podniku na nákladoch prevádzky.

Vodohospodárska výstavba vlani zvýšila tržby vďaka nárastu priemernej ceny silovej elektriny

Foto: VVB. š. p.

Minulý rok bol pre Vodohospodársku výstavbu symbolický – oslávila totiž už dvadsaťpäť rokov svojej existencie.

Za rok 2017 sa jej podarilo zvýšiť celkový zisk a tržby, ale aj investovať veľkú časť prostriedkov do modernizácie Vodného diela Gabčíkovo. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2017, ktorú podnik zverejnil na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Hlavným zdrojom príjmov podniku je výroba a dodávka elektriny z vodných elektrární, ktoré sú súčasťou Vodného diela Gabčíkovo (VDG)a Vodného diela Žilina (VDŽ).

Vodohospodárska výstavba vyrába elektrickú energiu spolu na 21 turbogenerátoroch s celkovým inštalovaným výkonom 820 MW.

Foto: Výročná správa VVB, š. p.

„Tržby súvisiace s výrobou a predajom elektriny tvorili v roku 2017 takmer 91 % celkových podnikových tržieb, z hľadiska rentability podniku je kľúčovým parametrom vývoj dodávky silovej elektriny, ovplyvnený hydrologickými podmienkami na riekach Dunaj a Váh, ako aj vývoj ceny na trhu so silovou elektrinou,“ upresňuje generálny riaditeľ VVB Daniel Kvocera.

Dodávky elektriny smerujú hlavne z VDG

Dodávka silovej elektriny z výroby vodných elektrární VDG a VDŽ dosiahla v roku 2017 objem 2 245 206 MWh, čo je o niečo menej ako priemer rokov 2010 až 2016.

Zatiaľ čo vlani došlo k zníženiu dodávky elektriny z Vodného diela Gabčíkovo v porovnaní s rokom 2016 (z 2,26 milióna MWh na 2 milióny MWh), dodávka z Vodného diela Žilina postupne narastá.

Foto: Výročná správa VVB, š. p.

V roku 2016 predstavovala hodnotu 156-tisíc MWh, ale vlani narástla o 22-tisíc MWh. V porovnaní s dodávkami z VDG však ide stále len o nepatrné množstvo.

Vedenie podniku taktiež zdôrazňuje, že rok 2017 bol z hľadiska vodnatosti výrazne podpriemerný. Priemerný ročný prietok bol 1 846 m3.s-1, pričom dlhodobý ročný priemer na Dunaji je 2 061 m3 .

Väčšina investičných aktivít smerovala do Gabčíkova

Napriek tomu, že oproti predchádzajúcemu roku došlo k nárastu investícií „len“ o milión eur, v porovnaní s rokom 2015 ide o výrazný rozdiel.

Zatiaľ čo pred tromi rokmi podnik preinvestoval viac ako 50 miliónov eur, vlani to bolo len 22 miliónov eur, z čoho 14 miliónov eur putovalo do modernizácie VDG.

Najvýznamnejšou investičnou akciou podniku za vlaňajší rok bol projekt Inovácia a modernizácia plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo, ktorého realizácia neskončila ani v tomto roku.

Väčšina nákladov smerovala na opravy plavebných komôr. Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie. Jeho celkový rozpočet má stanovenú výšku 144 665 000 eur, pričom až 85 % financuje práve Nástroj na prepájanie Európy.

Foto: Výročná správa VVB, š. p.

Minulý rok tiež podnik vyhlásil medzinárodný tender na opravu ôsmich turbogenerátorov a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Podľa odhadov by mala celá táto aktivita trvať deväť rokov.

VVB v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom a s Agentúrou rozvoja vodnej dopravy SR tiež vlani vypracovala žiadosť o poskytnutie grantu v rámci III. výzvy finančného nástroja Európskej komisie – CEF Transport – Nástroj na prepájanie Európy.

Išlo o projekt DaReM – Danube Rehabilitation Measures, ktorého strategickým cieľom je zvýšenie výkonnosti, spoľahlivosti a konkurencieschopnosti vodnej cesty Dunaj.

Projekt je primárne zameraný na odstraňovanie sedimentov z plavebnej dráhy a zdrže Hrušov. Výška spolufinancovania zo strany Únie je taktiež na úrovni 85 %.

Na Vodnom diele Žilina zase vlani smerovali finančné prostriedky do rekonštrukcie riadiaceho systému, opráv systému pre turbogenerátory, diagnostiky a opráv na autonómnom systéme varovania a vyrozumenia.

Tržbám pomohol nárast ceny elektriny aj SVP

Základné imanie podniku predstavuje sumu viac ako 307 miliónov eur. Celkové výnosy vlani dosiahli výšku 102,3 milióna eur, čo je o tri milióny eur viac ako v predchádzajúcom roku.

Foto: Výročná správa VVB, š. p.

Podobne narástli tržby. Zatiaľ čo v roku 2016 dosahovali hodnotu 90 miliónov eur, v minulom roku vzrástli takmer o päť miliónov eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Okrem odľahčenia stokovej siete by priniesli aj iné výhody z hľadiska životného prostredia. Takisto by obyvateľom znížili náklady na stočné.

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 260-tisíc metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie.

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

Investícia by mala stáť takmer 1,4 milióna eur.