Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Vodný filter na solárnu energiu pripomínajúci špongiu účinne čistí vodu

Podľa výskumníkov má ísť o najúčinnejšie pasívne čistenie a zároveň nízkonákladové riešenie bez využitia elektrickej energie, ktoré je možné využiť vo veľkom aj malom rozsahu.

Vodný filter na solárnu energiu pripomínajúci špongiu účinne čistí vodu

Foto: Princetonská univezita, Xiaohui Xu

Účinné a lacné čistenie vody v oblastiach s horším prístupom k pitnej vode môže zabezpečiť zariadenie pripomínajúce veľkú špongiu, ktorá nasáva vodu, ale nie kontaminanty, ako je olovo či ďalšie patogény. Na získanie vyčistenej vody z takejto „špongie“ ju stačí jednoducho umiestniť na slnečné svetlo.

Zariadenie pritom môže pracovať mimo elektrickej siete, vo veľkom aj malom rozsahu. Okrem bežnej filtrácie vody v oblastiach bez dostatočne upravenej vody môžu zariadenie využiť aj rozvojové krajiny, ktoré potrebujú nízkonákladové riešenie bez využitia elektrickej energie.

Inšpiráciou pre zariadenie sa stal druh ryby z čeľade štvorzubcovitých, ktorý pri ohrození prijíma vodu, aby nafúkol svoje telo, a keď nebezpečenstvo pominie, vodu uvoľní.  

„Slnečné svetlo je zadarmo a materiály na výrobu tohto zariadenia sú lacné a netoxické, takže ide o nákladovo efektívny a ekologický spôsob výroby čistej vody,“ vysvetľuje výskumníčka Xiaohui Xu z Katedry chemického a biologického inžinierstva na Princetonskej univerzite a spoluautorka vynálezu.

Autori zároveň zdôrazňujú, že táto technológia poskytuje najvyššiu mieru pasívneho solárneho čistenia vody zo všetkých konkurenčných technológií.

Najúčinnejšie pasívne riešenie

Gél môže čistiť vodu kontaminovanú ropou, ťažkými kovmi, ako je olovo, malými molekulami a patogénmi, ako sú kvasinky.

Tím preukázal, že gél si zachováva svoju schopnosť filtrovať vodu najmenej počas desiatich cyklov namáčania a vypúšťania bez zistiteľného zníženia výkonu. Výsledky teda naznačujú, že gél sa dá použiť opakovane.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.