Štát má vo vodárňach získať predkupné právo. Okresné úrady aj ministerstvo majú nabrať nových ľudí.
Novela zákona, ktorú po nedávnych zisteniach Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), začiatkom septembra avizovalo ministerstvo životného prostredia, je na svete. Štátu má priniesť prednostné právo na akcie vodární a výrazne zasiahne aj do ich hospodárenia.
Legislatívny materiál, ktorý minister Tomáš Taraba predložil dnes (30. októbra) na rokovanie vlády, však hovorí aj o viacerých ďalších zmenách. Pozreli sme sa na bližšie.
V článku sa dozviete:
- prečo chce ministerstvo vo vodárňach predkupné právo,
- ako novela obmedzí výdavky vodární,
- čo sa zmení pri účelovej finančnej rezerve,
- čo sa zmení pri pokutách,
- ako sa novela dotkne SVP,
- prečo majú MŽP SR a okresné úrady naberať ľudí.
O čo ide
Envirorezort tvrdí, že svojou iniciatívou reaguje hlavne na závery z kontroly NKÚ SR a odporúčania kontrolórov novelizovať zákon č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a kanalizáciách. Ten prešiel veľkou novelou naposledy v roku 2022.
Správa NKÚ SR poukazuje na obrovský investičný dlh vo vodárenstve, ktorého výsledkom sú vysoké úniky vody, ale aj niektoré výdavky vodárov, ktoré kontrolóri považujú za nehospodárne.
„Preto štát musí prijať konkrétne a účinné opatrenia, aby mal pod kontrolou nielen to, ako vodárenská infraštruktúra funguje, ale aj to, ako sa v rámci týchto spoločností využívajú štátne, verejné, ale aj európske zdroje,“ reagoval v septembri šéf envirorezortu Tomáš Taraba.
Včera (29. októbra) ministerstvo ohlásilo, že novela zákona je pripravená, pričom rezort na nej spolupracoval práve s NKÚ. Na druhej strane návrh neprešiel pripomienkovým konaním a minister ho dnes priamo predložil vláde. „Verejnosť nebola zapojená do tvorby právneho predpisu,“ uviedlo ministerstvo v sprievodnom dokumente.
Čo ministerstvo navrhuje
Rozsiahla novela zahŕňa celkovo 13 novelizačných bodov. Väčšina z nich má zmeniť a doplniť spomínaný zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ale zmeny čakajú aj zákon č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach, zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch.
Tu prinášame prehľad všetkých dôležitých zmien, ktoré ministerstvo navrhuje.
1) Štát získa predkupné právo
Ďalším novým ustanovením v § 3 odsek 9 ministerstvo navrhuje zavedenie zákonného predkupného práva štátu vo vodárenských spoločnostiach. Tie sú v súčasnosti v rukách samospráv, pričom niektoré vodárne vlastnia časť vlastných akcií aj samy.
Nové ustanovenia v spojitosti s predkupným právom sa môžu dotknúť všetkých vodárenských spoločností, vrátane Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá realizuje dlhopisový program. V rámci neho svojim akcionárom „zamieňa“ časť akcií za dlhopisy. Do program sa zapojilo už viacero väčších miest.
Po novom by k cenným papierom vydávaným vodárňami mal získať predkupné právo štát zastúpený MŽP SR. „Tento prístup je praktický, efektívny a zároveň poskytuje potrebnú ochranu strategických verejných záujmov,“ tvrdí ministerstvo a aj v tejto súvislosti poukazuje na zistenia kontrolórov.
„Z vykonanej kontroly NKÚ SR vyplýva, že vodárenské spoločnosti, ktoré by mali primárne investovať do modernizácie a zlepšovania kvality služieb, uprednostňujú vyplácanie dividend a tantiém. To naznačuje, že zisk je pre nich dôležitejší ako dlhodobý rozvoj a zabezpečenie kvalitnej pitnej vody pre spotrebiteľov. Vysoké výdavky na marketing a propagáciu, ktoré sú porovnateľné s investíciami do modernizácie, naznačujú, že spoločnosti s monopolným postavením v oblasti vody môžu mať problémy s transparentnosťou a efektívnym využívaním finančných prostriedkov.“
Rezort v dôvodovej správe tvrdí, že vodárne by „vzhľadom k charakteru spoločností a úlohám akcionárov pri zabezpečovaní potrieb vody pre svojich občanov mali dôslednejšie zvažovať, či by tieto použité prostriedky nepriniesli väčší spoločenský úžitok ich použitím na zabezpečenie trvalo udržateľnej a bezpečnej vodárenskej infraštruktúry. Financovanie vodárenských spoločností je takmer výlučne závislé od poplatkov za regulované činnosti, ktoré platia občania. Tieto peniaze by mali byť striktne využívané na zabezpečenie kvalitnej a spoľahlivej dodávky vody a odvádzania odpadových vôd.“
Ministerstvo argumentuje, že v súčasnosti „nie je dostatočne účinný systém na vymáhanie povinností vlastníkov vodovodov a kanalizácií, aby tieto siete pravidelne obnovovali.“ hoci zákon takéto povinnosti ukladá, ich nedodržanie sa podľa rezortu „len ťažko sankcionuje.“
2) Oddelia prevádzkové náklady od opráv
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.