S návrhom, aby vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií zabezpečili vytváranie účelovej finančnej rezervy, prišiel rezort už v roku 2021. Teraz ukázal, aká by mala byť jej minimálna výška.
V roku 2021 bola kľúčovou témou vo vodárenstve veľká novelizácia zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorá priniesla obrovské množstvo legislatívnych zmien. Jednou dôležitou novinkou bola aj takzvaná účelová finančná rezerva, ktorá rozvírila živé diskusie.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) totiž prišlo s myšlienkou, aby vlastníci verejných vodovodov a verejných kanalizácií (VV a VK) zabezpečili vytváranie účelovej finančnej rezervy, ktorá by slúžila na obnovu vodárenskej infraštruktúry. Jej konkrétnejšiu výšku v tom čase neustanovilo.
To sa však zmenilo. Pred pár dňami ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novelizácie vyhlášky z roku 2010, ktorou sa ustanovuje obsah plánu obnovy verejného vodovodu, plánu obnovy verejnej kanalizácie a postup pri ich vypracúvaní (odkaz na všetky dokumenty nájdete v závere článku). Poznáme prvé podrobnosti.
Cieľom návrhu vyhlášky je v súlade s ustanoveniami zákona definovať pre vlastníka VV alebo VK podrobnosti o vytváraní a použití účelovej finančnej rezervy. V návrhu tiež rezort určuje formát poskytovania informácií a výšku vytvárania účelovej finančnej rezervy.
Čo je účelová finančná rezerva?
Zostáva vám 68% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.