Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.
Väčšina plastov na otvorené more nedopláva
Znečistenie oceánov plastovým odpadom je environmentálnym problémom, ktorému sa venuje čoraz viac pozornosti. Realita je však taká, že o množstve plastu, ktoré je v oceáne rozptýlené, toho vieme len veľmi málo. Modely, ktoré sa zakladajú na oceánskych prúdoch, doposiaľ naznačujú, že plast sa zhromažďuje hlavne vo veľkých oceánskych víroch.
Vedci z Univerzity v Berne v novej štúdii, ktorá bola uverejnená vo vedeckom časopise Environmental Research Letters, vypočítali rozloženie plastového odpadu v celosvetovom meradle a zohľadnili aj skutočnosť, že plasty sa môžu vyplaviť na pevninu.
Dospeli k záveru, že väčšina plastov vôbec nekončí na otvorenom mori. Oveľa väčší objem plastového odpadu, ako sa doteraz predpokladalo, sa v skutočnosti drží v blízkosti pobrežia alebo sa vyplavuje na pláže.
„Vo všetkých scenároch, ktoré sme vypočítali, sa približne 80 percent plávajúceho plastového odpadu nepohne ďalej ako desať kilometrov od pobrežia a to aj päť rokov po tom, čo sa plast do oceánu dostal,“ hovorí vedúci autor štúdie Victor Onink.
Simuláciu pohybu plastového odpadu v oceánoch si môžete pozrieť na videu:
Obrovské množstvo sa vyplavuje
Veľká časť plastového odpadu sa tiež vyplavuje na breh. Autori štúdie konštatujú, že na plážach časom končí asi tretina až takmer všetok plávajúci plast, ktorý prenikne do mora.
To má vážne následky na životné prostredie, keďže pobrežné ekosystémy sú na znečistenie plastmi obzvlášť citlivé. Znečistené pobrežia tiež drasticky klesajú na hodnote pre cestovný ruch.
Podiel plastu vyplaveného na pobrežie je najvyšší v tých častiach sveta, ktoré majú najväčšie zdroje plastového odpadu. Patria sem oblasti ako juhovýchodná Ázia a Stredozemné more. Koncentrácie plastového odpadu sú najnižšie v riedko osídlených oblastiach, akými sú polárne oblasti, pobrežie Čile a časti pobrežia Austrálie.
Podľa doktoranda fyziky Victora Oninka existujú dva dôvody, prečo je v Stredozemnom mori toľko plastového odpadu. Na jednej strane veľké množstvo plastov prichádza do Stredozemného mora cez Níl, na druhej strane je toto more pomerne malé a uzavreté, čo tiež prispieva k vysokej koncentrácii plastov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.