Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INECS

V rieke Nitre sa nachádza nadlimitná koncentrácia ortuti

Zvýšené množstvo ortuti a iných toxických látok zaznamenali členovia organizácie Greenpeace Slovensko v troch rôznych miestach rieky.

V rieke Nitre sa nachádza nadlimitná koncentrácia ortuti

Foto: Pixabay

Greenpeace Slovensko poukazuje na znečisťovanie rieky Nitry už niekoľko rokov. Najväčší problém predstavuje predovšetkým stále nadpriemerná hodnota ortuti nájdená vo vodnom toku. Tú do Nitry vypúšťa chemická spoločnosť Fortischem v Novákoch, ktorá vyrába produkty na báze spracovania chlóru, karbidových zmesí a iných technických plynov.

Odoberanie vzoriek sa uskutočnilo na prelome novembra a decembra 2017, pričom analýzu uskutočnili nezávislé akreditované laboratóriá ALS CzechRepublic, s.r.o.

Ortuť predstavuje jeden z najzávažnejších kontaminantov, ktoré ohrozujú vodné toky. Ide o neurotoxín, ktorý sa ľahko dostane do tela rýb, voľne žijúcich živočíchov aj ľudí. Zvýšené vystavenie ortuti môže poškodiť nervový systém či obličky.

V extrémnych prípadoch môže viesť dokonca k smrti, pričom najviac ohrozuje predovšetkým malé deti či plody počas tehotenstva žien. Vystavenie príliš vysokému množstvu ortuti počas obdobia, v ktorom dochádza k vývoju nervového systému, môže ovplyvniť schopnosť dieťaťa učiť sa a spracovávať informácie.

foto: Greenpeace Slovensko

Snaha o riešenie problému je zatiaľ bezvýsledná

Organizácia Greenpeace Slovensko upozornila na zvýšenú hladinu toxických látok v rieke Nitre už v auguste 2017. Jednalo sa predovšetkým o ortuť, vinylchlorid a benzén. Napriek tomu, že environmentalisti zaznamenali výrazné prekročenie limitu, výsledky ministerskej kontroly boli údajne v poriadku.

„Na zaťaženie rieky Nitry ortuťou upozorňujeme už roky. Tentokrát sme sa sústredili na porovnanie kvality vôd v rieke nad a pod výpustom chemickej firmy Fortischem v Novákoch. V mieste nad výpustom sme nezistili žiadne prekročenie limitov ortuti ani iných sledovaných látok. Za to na všetkých troch odberných miestach pod závodom sme zaznamenali nadlimitné koncentrácie ortuti, a to kontinuálne,počas všetkých troch odberových dní,” uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy poputujú na aktualizáciu povodňových máp

Eurofondy poputujú na aktualizáciu povodňových máp

Celková výška finančného príspevku predstavuje 14 miliónov eur. Väčšina financovania je zabezpečená zo zdrojov Kohézneho fondu.

Trenčianske vodárne a kanalizácie vlani investovali 3,3 milióna eur do infraštruktúry

Trenčianske vodárne a kanalizácie vlani investovali 3,3 milióna eur do infraštruktúry

Ďalších päť miliónov eur chcú preinvestovať do konca roka 2018. Najväčšie investičné akcie smerujú do Trenčína.

PVPS vlani aj naďalej čerpala pôžičky od Veolie

PVPS vlani aj naďalej čerpala pôžičky od Veolie

Napriek pomerne vysokému zisku dosahuje Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť celkovú zadlženosť vo výške 80,46 %. Dlhodobé aj krátkodobé pôžičky čerpá od Veolie.