Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

V druhom polroku napáchali povodne škody za viac ako 3,8 milióna eur

Slovákov tak povodne stáli viac ako 10 miliónov eur. Najväčšiu časť (takmer 5,3 milióna eur) predstavovali výdavky na zabezpečovacie povodňové práce, nasledovali škody (3,8 milióna eur) a záchranné práce (viac než milión eur).

V druhom polroku napáchali povodne škody za viac ako 3,8 milióna eur

Foto: Pixabay

Povodne napáchali v druhej polovici roku 2018 obrovské škody. V porovnaní s prvým polrokom ide takmer o dvanásťnásobné navýšenie. Dôvodom sú predovšetkým ničivé povodne, ktoré zasiahli územie Slovenska v letných mesiacoch.

Vyplýva to zo Správy o priebehu a následkoch povodní na území Slovenskej republiky v období od júla do konca decembra 2018, ktoré MŽP SR dalo do medzirezortného pripomienkového konania (odkaz na celý materiál nájdete na konci článku).

V druhej polovici roka 2018 na území Slovenska vznikali povodne s odlišným charakterom. V letnom období dominovali povodne zapríčinené dažďom či už z trvalých alebo z prívalových zrážok.

V zimnom období to boli najmä povodne z topenia sa snehu, kombinácie topiaceho sa snehu a dažďa alebo ľadové povodne zapríčinené tvorbou ľadových bariér.

Opäť zistené nedostatky

Envirorezort zdôrazňuje, že počas povodní bolo na základe podkladov poskytnutých orgánmi vykonávajúcimi ochranu pred povodňami zistených viacero nedostatkov.

Išlo najmä o nedodržanie ustanovenia paragrafu 26 odseku 3 zákona o ochrane pred povodňami, ktorý stanovuje, že obec počas povodňovej situácie vyhlasuje a odvoláva II. a III. stupeň povodňovej aktivity pre územie obce a informuje o tom bezodkladne okresný úrad alebo koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému, alebo hasičský a záchranný zbor, či správcu vodohospodársky významných vodných tokov.

Ďalej išlo o nedodržanie ustanovenia paragrafu 30 odseku 2 zákona o vodách, podľa ktorého vlastník, správca alebo nájomca poľnohospodárskych a lesných pozemkov je povinný ich obhospodarovať takým spôsobom, ktorý nielen zachová vhodné podmienky na výskyt vôd, ale aj napomáha zlepšovaniu vodných pomerov.

Je teda povinný najmä zabraňovať škodlivým zmenám odtokových pomerov, splavovaniu pôdy a dbať o udržiavanie pôdnej vody a o zlepšenie retenčnej schopnosti územia.

Početná bola aj nepostačujúca, znefunkčnená či úplne chýbajúca sieť rigolov, priekop, priepustov a dažďovej kanalizácie na odvádzanie vôd z povrchového odtoku hlásená zo strany obcí.

Častým problémom je však aj nepostačujúca údržba vodných tokov a brehových porastov ich správcami.

„Aj keď hlavnou príčinou povodňových situácií boli atmosférické zrážky, priebeh povodní negatívne ovplyvňovali nevhodné poľnohospodárske činnosti v blízkosti vodných tokov. Tie spôsobovali odplavovanie materiálu rôzneho charakteru do vodných tokov,“ konštatuje ministerstvo.

Zabezpečovacie práce stoja milióny eur

Povodňové zabezpečovacie práce majú podľa zákona predchádzať vzniku ďalších povodňových škôd. V druhej polovici roku 2018 vznikli výdavky na vykonávanie povodňových zabezpečovacích prác vo výške 5 283 721 eur, z toho najväčšia časť výdavkov – takmer 5 miliónov eur, bola vynaložená zo zdrojov SVP.

Čo sa týka výdavkov na vykonávanie povodňových záchranných prác, tie dosiahli výšku 1 062 070 eur. Takmer 745-tisíc eur smerovalo zo zdrojov ministerstva vnútra.

Východ opäť s najvyššími škodami

Najväčšie škody zaznamenali obce v Prešovskom kraji (513-tisíc eur) a v Košickom kraji (takmer 80-tisíc eur). Naopak, najnižšie škody boli zaznamenané v obciach v Banskobystrickom kraji (2-tisíc eur).

Povodňové škody tak v druhom polroku 2018 predstavujú viac ako 3,8 milióna eur, pričom najväčší podiel škôd vznikol na majetku štátu (takmer 1,4 milióna eur), ale aj právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov (viac ako milión eur).

Škody na majetku fyzických osôb, obcí a VÚC sú v podobnej výške, v každom prípade ide o približnú sumu pol milióna eur.

Škody postupne klesajú, ale...

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.