Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Foto: Naše voda

Ako funguje obehové hospodárstvo v praxi? Na tohtoročnej výstavy VODOVODY-KANALIZÁCIE v Prahe predstavil obchodný riaditeľ českej Veolie Ondřej Beneš unikátnu technológiu, ktorá je dôkazom toho, že recyklácia vody má svoje miesto aj v potravinárskom priemysle.

Keďže je Česko krajinou milovníkov piva, Veolia stavila práve na tento produkt. Voda, z ktorej je pivo vyrobené, pochádza z pražskej čistiarne odpadových vôd a prešla viacerými modernými čistiacimi technológiami.

 „Predstava o tom, že niekto použije odpadovú vodu a z tej vyrobí ultračistú vodu a z tej ultračistej vody uvarí pivo – nie je to niečo, čo by sme počuli každý deň, takže sme sa rozhodli, že to vyskúšame,“ vysvetľuje O. Beneš pre informačný portál Naše voda.

Membránová technológia

Veolia využila technológie, ktoré pracujú na systéme membrán. Obchodný riaditeľ však zároveň pripomína, že žiadna membrána neoddelí vodu na stopercentne superčistú, ale vždy v tomto obsahu zostane aj maličké množstvo rozpustených solí – iónov, ktoré sú menšie ako molekula vody.

Veolia dokáže upraviť pomocou membránovej technológie v podstate akýkoľvek druh vody – či už ide o vodu z rieky, ktorú menia na pitnú alternatívu, alebo o vodu, ktorá už bola vyčistená a dovtedy bola vlastne odpadom.

Ondřej Beneš

Predtým, samozrejme, prebieha proces koagulácie, ale aj ultrafiltrácia, prvá membránová úprava, reverzná osmóza ako membránová úprava číslo dva, dočistenie na báze aktívneho uhlíka, ktoré odstraňuje aj malé množstvo zvyškovej organiky vo vode, pričom nakoniec prebieha hygienické zabezpečenie.

Vyrábajú dva druhy

Spoločnosť túto vodu vezme z pražskej ČOV, upraví a následne odvezie po stopercentne zaručenej garancii úpravy do pivovaru Čížová. Ten vyrába pivo známe pod názvom Rko z dodávanej ultračistej vody, ktorú zabezpečuje práve Veolia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.