Pätina vodného znečistenia pochádza z textilných farbív. Vedci predstavili riešenie inšpirované mäkkýšmi | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Pätina vodného znečistenia pochádza z textilných farbív. Vedci predstavili riešenie inšpirované mäkkýšmi

Vedci zo Spojených arabských emirátov vyvinuli nanomateriál, ktorý dokáže vyčistiť vody od chemických farbív pochádzajúcich z textílií.

znečistenie vôd

Foto: Depositphotos

Každý rok textilný priemysel spotrebuje takmer päť triliónov litrov vody na farbenie odevov. Toto množstvo by dokázalo naplniť až dva milióny olympijských bazénov.

Väčšia časť tejto vody je plná škodlivých chemikálií a farbív, ktorá znečisťuje rieky a potoky.

Vedci z Khalifa University v Abu Dabí, ktorý vytvorili nanomateriál na čistenie priemyselných odpadových vôd od nebezpečných farbív.

Má opakované využitie

Materiál pozostáva z malých zŕn podobných piesku, ktoré zhromažďujú znečisťujúce látky na svojich povrchoch a v ich póroch. Nanomateriál pozostáva z látky nazývanej polymér, ktorá napodobňuje akési lepidlo v kombinácii s rozpúšťadlom. Je podobného zloženia, ako látka, pomocou ktorej sa mäkkýše dokážu prisať ku kameňom.

„Nájdenie správneho rozpúšťadla bola výzva, keďže väčšina rozpúšťadiel je toxická. Náš tím však dokázal nájsť také, ktoré je nielen účinné, ale zároveň aj ekologické,“ opisuje Enas Nashef, vedúci projektu a profesor chemického inžinierstva na Khalifa University.

Tím vedcov testoval svoj nanomateriál na červeno-oranžovom farbive s názvom Alizarin Red S, ktoré sa používa na farbenie tkanín. Svoje zistenia uverejnili začiatkom tohto roka vo vedeckom článku na webe Science Direct.

„Zatiaľ neexistujú žiadne toxické účinky,“ tvrdí Enas Nashef a dodáva, že polymér je možné vyčistiť od znečisťujúcich látok, vďaka čomu ho vieme opakovane využiť.

Textilný priemysel je jedným z najväčších tvorcov odpadových vôd. Za ním sú hneď výroba, baníctvo, petrochemický priemysel, farmaceutický priemysel a poľnohospodárstvo.

OSN odhaduje, že celosvetovo sa každý rok vyprodukuje takmer 360 miliárd litrov odpadovej vody. Ak by bola táto voda pitná, vystačila by pre celú ľudskú populáciu na 41 rokov.

Podľa správy Globálnej komisie pre ekonomiku (GCEW), ktorú zverejnili minulý mesiac, sa v súčasnosti vyčistí iba 20 percent odpadových vôd, čo prispieva ku globálnemu nedostatku čistej vody. Správa predpokladá, že dopyt po vode do roku 2030 prevýši ponuku o 40 percent.

Až 20 percent priemyselných odpadových vôd pochádza z textilného priemyslu. Vedci skúmali „aniónové farbivá“, pretože neexistuje veľa účinných metód na odstránenie týchto typov farbív z vody. Enas Nashef dúfa, že jeho vysokoúčinný materiál pomôže vyriešiť problém so špinavou odpadovou vodou.

„Dokážeme vyčistiť iné druhy farbív, avšak pri tých s aniónom narážame na problémy. Takže nám tento nanomateriál pomôže pri čistení vôd zafarbených aniónom,“ tvrdí Enas Nashef.

Čistička na vírusy

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Z odpadovej vody vyrábajú plyn pre domácnosti. Česká ČOV využíva čistiarenský kal

Z odpadovej vody vyrábajú plyn pre domácnosti. Česká ČOV využíva čistiarenský kal

Z kalu začali už skôr získavať hnojivo a bioplyn pre kogeneračné jednotky. Teraz ho dočisťujú na biometán a vtláčajú do plynárenskej siete.

Vypustili kanálovú sústavu, utesnia praskliny. Čo sa deje na Hornovážskej kaskáde

Vypustili kanálovú sústavu, utesnia praskliny. Čo sa deje na Hornovážskej kaskáde

Znížený stav vody zároveň využívajú aj na ďalšie práce.

Vodohospodári a ochranári chcú spolupracovať, podpísali memorandum

Vodohospodári a ochranári chcú spolupracovať, podpísali memorandum

Spolupráca sa má zamerať na ochranu riek, biotopov a druhov, z ktorých mnohé patria medzi ohrozené.