Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

SVP odmieta obvinenia zo zlého hospodárenia na Domaši

Starostovia z okolia Domaše obviňujú OZ Košice z viacerých pochybení. SVP je však presvedčený, že postupuje správne. Kritika je podľa neho prejavom neznalosti vodohospodárskej problematiky.

SVP odmieta obvinenia zo zlého hospodárenia na Domaši

Foto: SVP, š. p.

Minulý týždeň starostovia obcí Bžany, Turany nad Ondavou, Nová Kelča, Holčíkovce, Kvakovce, Malá Domaša a Slovenská Kajňa, ktorých katastre zasahujú do okolia vodného diela (VD) Domaša, sa obrátili so žiadosťou na ministra životného prostredia o odvolanie vedenia Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), Odštepný závod Košice.

Starostovia opierali svoje odôvodnenia o tri odborné štúdie, ktoré si dal SVP vypracovať od Výskumného ústavu vodného hospodárstva ešte v roku 2013.

Tie mali analyzovať hydrologický režim prevádzky vodnej nádrže, preskúmať základné funkcie nádrže pri zmene nadlepšenia a navrhnúť alternatívy zmeny manipulácie.

Kritizujú nedostatok vody v Domaši

„K štúdiám sa obce v okolí Domaše dostali úplnou náhodou a doteraz neboli verejnosti prezentované. SVP, ktorý si to všetko objednal a zaplatil, o nich taktne pomlčal,“ konštatujú starostovia dotknutých obcí.

Podľa nich štúdie priniesli tri základné zistenia:

  1. SVP OZ Košice nevyhodnocoval zozbierané hydrologické údaje.
  2. Za nedostatkom vody v Domaši bola preukázateľne aj malá vodná elektráreň v Malej Domaši.
  3. Z vodnej nádrže Veľká Domaša sa v určitom období teoreticky nemusí vypúšťať skoro žiadna voda.

„V čase suchej jesene 2018 a zimy 2018 – 2019 kompetentní v SVP nezodpovedne vypustili Domašu. V čase, keď mohli s vodou šetriť, t. j. keď sa na jar topil sneh, alebo v čase májových dažďov vodu v území nezachytili, ale nechali ju odtiecť z územia preč. Znamená to, že aj v čase nimi deklarovaného šetrenia s vodou preukázateľne plytvali, lebo nezohľadňovali prítoky do Ondavy pod priehradou,“ zdôrazňujú starostovia.

Zároveň dodávajú, že tak z Domaše vytieklo úplne zbytočne viac ako 16 miliónov metrov kubických vody, čo sa prejavilo na poklese hladiny (približne 1,5 metra). SVP údajne túto informáciu zatajuje a nikto nikomu dodnes za túto vodu nezaplatil.

OZ Košice pochybil, tvrdia starostovia

Starostovia sú presvedčení, že OZ Košice sa výsledkami troch vypracovaných štúdií neriadi a neaktualizuje ani manipulačný poriadok VD.

Podľa nich nedostatok vody v Domaši ohrozil cestovný ruch, priemysel, ale aj život bežných ľudí, keďže sa im stratila voda zo studní.

„Určite svoju rolu zohralo aj počasie, ale ak by sa s vodou šetrilo, Domaša nemusela klesnúť na kritickú úroveň, ako sme dnes svedkami,“ dodávajú starostovia.


Konferencia vodohospodárov


Kritika je prejavom neznalosti problematiky, tvrdí SVP

Na tlačovú konferenciu ihneď zareagoval aj Slovenský vodohospodársky podnik. Podľa SVP je kritika zo strany starostov siedmich obcí dôkazom neznalosti a nepochopenia vodohospodárskej problematiky.

Štátny podnik zároveň zdôrazňuje, že argumenty, ktoré zazneli na tlačovej besede, sú uvedené bez súvislostí a vytrhnuté z kontextu.

Pripomína, že každá vodná nádrž ma stanovenú minimálny a maximálny prevádzkový limit, medzi ktorým sa hladina pri bežnej prevádzke pohybuje.

Zavedený je aj mimoriadny šetriaci režim

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

Ak krajiny neprijmú adaptačné opatrenia, extrémnych udalostí bude pribúdať, tvrdí Európska environmentálna agentúra.

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

Štátny podnik je presvedčený, že dlhodobo poddimenzované financovanie sa podpísalo na technickom stave vodných stavieb. Bezpečnostné riziká však podľa neho zatiaľ nehrozia.

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

Má ísť o efektívne riešenie, ktoré reaguje na problémy bežných postupov odstraňovania patogénov v potrubiach.