INNOGY
INISOFT
BELIMO

Spotreba vody môže klesnúť vďaka údajom z realitných webov

Kľúč k efektívnejšiemu vodohospodárstvu a lepšiemu územnému plánovaniu v rámci miest sa podľa kalifornských vedcov nachádza na internete.

Spotreba vody môže klesnúť vďaka údajom z realitných webov

Fotolia

Analyzovali dáta z internetu

Výskum, ktorý sa uskutočnil na Stanfordskej univerzite, identifikuje trendy v oblasti využívania a šetrenia vody v domácnostiach prostredníctvom analýzy informácií o bývaní dostupných z realitného webu.

Ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá ukazuje, ako možno príhodne zužitkovať dáta z mnohých internetových platforiem o nehnuteľnostiach. Z webových stránok vedci získali cenné poznatky o spotrebe vody, ktoré sa budú dať využiť v oblasti plánovania mestského bývania a infraštruktúry, riadenia stavov sucha a udržateľnosti.

„Schémy rozvoja nám môžu pomôcť úspešne porozumieť spotrebe vody a prispieť k dlhodobej bezpečnosti vodného hospodárstva,“ hovorí hlavná autorka štúdie Newsha Ajami zo Standford University.

Budovanie odolnosti miest voči suchám v kontexte meniacej sa klímy a populačného rastu podľa vedkyne úzko súvisí s efektívnym vodným hospodárstvom.

Infraštruktúra podľa potrieb komunity

Odhaduje sa, že do roku 2050 bude až 68 % svetovej populácie žiť v mestských alebo prímestských oblastiach. Mestá rastú konzistentne, no iné typy bytových domov a štvrtí, ktoré sa stavajú, sú menej jednotné, čo vedie k rôznym spôsobom, ako ľudia spotrebúvajú vodu v domácnostiach aj v exteriéroch.

Spotreba vody u ľudí žijúcich v takýchto menej konzistentných komunitách sa tiež líši v závislosti od rôznych faktorov, akými sú vek, etnická príslušnosť, vzdelanie či príjem.

Pri plánovaní zmien infraštruktúry však rozhodovacie orgány berú do úvahy iba počet obyvateľov, hospodársky rast a rozpočet, čo vedie k neúplnému obrazu budúceho dopytu po vode.

To môže viesť k ďalším zmenám v infraštruktúre, ako je výmena starých potrubí, pridanie ďalších zdrojov dodávok vody alebo výstavba zariadení na čistenie odpadových vôd, keď sa zistí, že pôvodne naplánovaná infraštruktúra nenapĺňa potreby komunity.

Realitné weby zhromažďujú a zverejňujú záznamy z rôznych okresných a mestských agentúr. Tieto internetové stránky môžu aktualizovať aj samotní vlastníci nehnuteľností, vďaka čomu sa stávajú bohatým zdrojom informácií, ktoré by inak bolo ťažké a časovo náročné získať.

Stanfordskí vedci použili realitný web Zillow na získanie informácií o rodinných domoch vrátane veľkosti pozemku, hodnoty domu a počtu izieb. Sústredili sa na rýchlo sa rozvíjajúce a ekonomicky rozmanité kalifornské mesto Redwood City, ktoré sa vyznačuje rôznymi štýlmi domov, pozemkov a štvrtí.

Následne si zaobstarali demografické údaje zo sčítania ľudu, ktoré informovali o faktoroch ako je priemerná veľkosť domácnosti a príjem, ale aj o podiele domácností, ktoré neobývajú rodiny, alebo naopak osídľujú vysokoškolsky vzdelaní ľudia či seniori.

Keď vedci spojili údaje z realitnej platformy a sčítania ľudu a spracovali ich metódami strojového učenia, dokázali identifikovať päť typov komunitných zoskupení.

Potom porovnali fakturačné údaje jednotlivých skupín, na základe čoho vyhodnotili trendy spotreby vody, sezónne vzorce spotreby od roku 2007 do roku 2017 a mieru šetrenia vody počas vlny sucha, ktorá Kaliforniu sužovala v rokoch 2014 až 2017.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.