NO DIG konferencia
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

V Montane vyrábajú z odpadovej vody falošný sneh

Rezort Big Sky v Montane sa rozhodol riešiť svoj problém s nedostatkom vodných zásob prostredníctvom vytvárania snehu z upravenej odpadovej vody.

V Montane vyrábajú z odpadovej vody falošný sneh

Foto: Pixabay


Ide o jedno z najexkluzívnejších lyžiarskych stredísk na svete. V poslednom čase však rieši značné problémy v oblasti vodného manažmentu. Rapídny rast rezortu ohrozuje podzemné zásoby, ktoré predstavujú jediný zdroj pitnej vody pre komunitu.

Ďalším problémom je zaobchádzanie s odpadovou vodou. Odpadový systém čoskoro prekoná svoje kapacity, čo znamená, že vzniká nevyhnutnosť jeho expanzie.

Najjednoduchším riešením by bolo urobiť to, čo v podstate robí každá iná komunita: vypustiť upravenú odpadovú vodu do najbližšieho toku, v tomto prípade do Gallatin River, ktorá preteká cez mesto, a nechať spád odniesť ju preč.

Ekologický biznis

Myšlienka, že sa obyvatelia zbavia odpadu využitím danej rieky, sa však stretla s absolútnym odmietnutím zo strany občanov. Preto Big Sky, miesto, ktoré leží neďaleko od Yellowstonského národného parku, prišlo s iným nápadom.

 „Naším zámerom je vytvoriť vzor pre ostatné komunity,“ zdôraznil Rich Chandler, environmentálny manažér lyžiarskeho strediska v meste.

Dištrikt sa v súčasnosti zbavuje všetkej svojej odpadovej vody zavlažovaním golfových ihrísk. V zime sa upravená odpadová voda ukladá v jazierkach, dokiaľ opäť nezačne obdobie polievania.

Avšak rast výrazne eliminuje túto možnosť. Nie je praktické uchovávať odpadovú vodu počas celého zimného obdobia. A aké iné riešenie sa teda pre obyvateľov ponúka? Falošný sneh.

Niektoré lyžiarske strediská už v súčasnosti využívajú podzemnú vodu na vytváranie snehu. Je to však predovšetkým kvôli stále viac rozšíreným suchám.

Takýto falošný sneh ponúka takmer neobmedzené riešenie problému, keďže lyžiarske oblasti jednoducho vždy sneh potrebujú. V dôsledku klimatických zmien tiež v rezortoch zaznamenávajú klesajúci podiel snehových zrážok. Odpadová voda je z tohto dôvodu ideálnym riešením.

„Je pre nás stále zložitejšie zabezpečiť snehovú pokrývku, na ktorej sa dá bez problémov lyžovať. Vytváranie snehu bude čoraz viac nevyhnutnosťou,“ uviedol Chadler.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Vodohospodárska výstavba hlási za prvý polrok 2024 tržby v objeme viac ako 160 miliónov eur.

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

X
X
X
X