Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

SaS podala trestné oznámenie v prípade nezákonnej ťažby štrku na Žitnom ostrove

Liberáli zdôrazňujú, že ťažba nepredstavuje len environmentálne riziko, ale taktiež oberá štátny rozpočet o značné financie.

SaS podala trestné oznámenie v prípade nezákonnej ťažby štrku na Žitnom ostrove

Foto: SaS

Výstavba diaľničného obchvatu D4R7 zamestnáva médiá už niekoľko mesiacov. Strana Sloboda a Solidarita už viackrát poukázala na možné negatívne vplyvy nezákonnej ťažby štrkopiesku pri jej realizácii.

Ťažba však pokračuje, envirorezort odmieta situáciu komentovať a ministerstvo dopravy zostáva ticho. Do celého príbehu vstupuje neznáma Španielka, ktorá by podľa údajov mala byť manažérom pre životné prostredie daného projektu.

Slabé kontrolné mechanizmy

Podpredseda Slobody a Solidarity Ľubomír Galko zdôrazňuje, že strana podporuje výstavbu akejkoľvek infraštruktúry, ako aj výstavbu obchvatu, ktorý uľahčí život tisíckam motoristov.

Problém však vidia v nedostatočných a neefektívnych kontrolných mechanizmoch. O ich deficite svedčí aj pokračujúca ťažba štrkopiesku, ktorá podľa Galka môže výrazne negatívne ovplyvniť životného prostredie.

„V demokratickom a právnom štáte je totiž nemožné uskutočňovať akúkoľvek výstavbu infraštruktúry tak, že štát šliape po zákonoch alebo sa šliapaniu po zákonoch firmami, ktoré pre štát pracujú, nečinne prizerá,“ konštatuje podpredseda liberálov.

Nezákonná ťažba aj obohacovanie

Pred viac ako týždňom informovala Anna Zemanová verejnosť o tom, že na Žitnom ostrove dochádza k nezákonnej ťažbe štrkopiesku.

Ide o kazetový spôsob ťažby, ktorý spôsobuje, že sa postupne obnažujú filtračné zóny. Takýmto spôsobom môže následne dochádzať k znečisteniu vzácnych zdrojov podzemnej vody, ktoré Žitný ostrov ukrýva.

„Pochybná je aj kvalita pôdy alebo materiálov, ktorými sa následne tieto kazety majú zasypávať a navždy pochovať. Nielenže sa takýmto nezákonným spôsobom ničí chránená oblasť Žitný ostrov, ale existuje podozrenie, že sa na tom niekto nezákonne obohacuje,“ zdôrazňuje tímlíderka Sas pre životné prostredie.

SaS podala trestné oznámenie

Práve z tohto dôvodu podala Anna Zemanová trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie trestného činu krádeže, ale aj trestných činov súvisiacich s ohrozovaním životného prostredia.

Strana Sloboda a Solidarita taktiež podala podnet na Poľnohospodársku platobnú agentúru, keďže sa domnieva, že aj na tieto plochy mohli zainteresované osoby požiadať o finančnú podporu z priamych platieb na účely hospodárenia na ornej pôde.

Neznáma Španielka

Ešte minulý týždeň vyzvala Zemanová ministra dopravy Árpáda Érseka, aby informoval verejnosť, komu dal staviteľ diaľnice úlohu manažéra pre životné prostredie.

Tímlíderka SaS pre životné prostredie zdôrazňuje, že v zmluve so staviteľom diaľnice musí byť takáto informácia jasne uvedená. Táto osoba by následne mala za celú situáciu prevziať zodpovednosť.

„Za každý vydobytý štrk, ktorý sa vyťaží, sa platia odvody do štátneho rozpočtu. A to nielen za dobývací priestor, aj podiel z tržby z tohto štrku. A ak sa tieto platby neodvádzajú, je to krádež, je to obohacovanie sa na úkor štátneho rozpočtu a verejných financií,“ hodnotí situáciu Zemanová.

Manažérom pre životné prostredie by mala byť podľa informácií z médií pani Rosa Maria Martinez Plumed zo Španielska. Zemanová doposiaľ odpoveď od Erséka nedostala.

„Kto je to? Je ona zodpovedná za nezákonnú ťažbu? Alebo sa len kompetentní skrývajú za jej meno? Žiadame, aby sa pani Martinez Plumed predstavila verejnosti a vysvetlila, odkiaľ odoberá stavba štrk a podsypovú zeminu,“ vyzýva neznámu Španielku poslankyňa.

Polícia už šetrí túto činnosť, keďže existujú podozrenia, že na podsypový materiál stavebníci využívajú znečistenú zeminu z bývalej Apolky.

SaS chce posilniť policajné zložky

Ľubomír Galko zároveň vyzval ministra životného prostredia, aby prestal predvádzať divadlo okolo nových zákonov. Namiesto toho má podľa podpredsedu SaS radšej razantne konať cez inšpekciu aj cez okresné úrady, ktoré riadi ministerka vnútra Saková.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

Stroj je schopný spracovať až desať ton plastov denne.

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Podľa Komisie by mala právna úprava reagovať na objavujúce sa kontaminanty, ale aj nové pandémie. Upozorňuje tiež na dôsledky pre kaly a rozšírenú zodpovednosť výrobcov.