Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Výstavba D4R7 pri Jarovskom ramene bude pod drobnohľadom dvoch rezortov

Tie sa majú zamerať na to, aby nedochádzalo k porušovaniu envirolegislatívy. SIŽP však o výsledkoch šetrenia stále neinformovala. Aktivisti sa boja, že nanosený materiál môže vážne poškodiť okolité zdroje pitnej vody.

Výstavba D4R7 pri Jarovskom ramene bude pod drobnohľadom dvoch rezortov

Foto: Pixabay

Téma znečistenia Jarovského ramena sa nesie médiami už niekoľko mesiacov. Občania aj občianski aktivisti poukazujú na skutočnosť, že počas výstavby bratislavského obchvatu došlo k úhynu vodných živočíchov v dôsledku toho, že namiesto lámaného kameňa sa na stavenisko vozí stavebný odpad.

Na problém poukázal aj vicestarosta bratislavskej mestskej časti Jarovce Jozef Uhler. Podľa neho je tak nebezpečné hazardovať s toxickým odpadom v blízkosti zdrojov pitnej vody.

Občiansky aktivista Miroslav Dragun tiež poukazuje na diery, ktoré orgány doposiaľ nezaplátali. Ešte pred mesiacom zverejnil na svojej facebookovej stránke video s uhynutým bobrom v ramene.

„Pri výstavbe D4 v Jaroveckom ramene už umierajú aj chránené živočíchy! Pár dni dozadu boli “len” ryby. Dnes je to bobor a čo to bude o týždeň?“ pýta sa.

Spojený envirorezort a doprava

Minister životného prostredia László Sólymos a minister dopravy Árpád Érsek dnes navštívili stavbu bratislavského obchvatu pri Jarovskom ramene.

Kontrolný deň predstaviteľov oboch rezortov tak prebehol v lokalite, kde existujú podozrenia z porušovania platnej envirolegislatívy.

Sólymos aj Érsek zároveň uistili zhotoviteľa aj verejnosť, že výstavba obchvatu je neustále pod drobnohľadom všetkých kompetentných orgánov.

„Už pred niekoľkými týždňami som vydal pokyn Slovenskej inšpekcii životného prostredia, aby sporné úseky preverili. Inšpektori odvtedy vykonali viaceré kontroly v teréne a preverujú povinnú dokumentáciu. Pričom sa zameriavajú aj na dodávateľov použitých materiálov,“ zdôraznil šéf envirorezortu László Sólymos.

„Som presvedčený, že maximálne efektívnu kontrolu pri takýchto rozsiahlych projektoch dosiahneme len vtedy, ak rezorty dopravy a životného prostredia budú intenzívne spolupracovať. A to sa nám darí,“ vyhlásil Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby.

Prípad rieši SIŽP aj polícia

Pri jednom z preverovaných dodávateľov sa Slovenská inšpekcia životného prostredia už zaoberá podozrením, že predložená dokumentácia je v rozpore s informáciami, ktoré inšpektori získali počas obhliadky.

Konkrétne detaily však inšpekcia zatiaľ neponúkla, tie bude môcť poskytnúť až po ukončení kontrol. Sólymos sa zároveň spojil aj s riaditeľom Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Ten šéfa envirorezortu ubezpečil, že prípadom sa zaoberá aj polícia.

Foto: Miroslav Dragun, FB

„Obchvaty sú nevyhnutné, ak chceme zlepšovať kvalitu ovzdušia v našich mestách. Na druhej strane to nie je žiaden dôvod, aby sme tolerovali akékoľvek podozrenia z porušovania pravidiel,“ uviedol László Sólymos.

Dragun kritizuje SIŽP

Svoju pozíciu dnes prezentoval aj Miroslav Dragun. Okrem pomalej reakcie envirorezortu sa terčom jeho kritiky stala aj Slovenská inšpekcia životného prostredia.

 „Ministri si konečne našli cestu na túto stavbu po troch mesiacoch od podania prvého podnetu, ktorý bol podaný 19. apríla 2018 pre podozrenie zo znečisťovania Jarovského ramena,“ vyjadril sa na svojej facebookovej stránke Dragun.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Slovensko-izraelská spolupráca pomôže zvýšiť počet obcí s kanalizáciou

Slovensko-izraelská spolupráca pomôže zvýšiť počet obcí s kanalizáciou

Východoslovenská vodárenská spoločnosť podpísala spoluprácu s izraelskou spoločnosťou Aqwise, ktorá je svetovým lídrom v oblasti vývoja technológií na čistenie odpadových vôd.

Mušle inšpirovali novú technológiu na čistenie vody a odstraňovanie ropných škvŕn

Mušle inšpirovali novú technológiu na čistenie vody a odstraňovanie ropných škvŕn

Vlákna, ktoré vylučujú slávky sa stali inšpiráciou pre materiálové inžinierstvo. Okrem ďalších aplikácii nové technológie potenciálne umožnia aj odstraňovanie rôznych kontaminantov z vody.

Lex Žitný ostrov napomáha k účinnejšej ochrane vody, tvrdí envirorezort

Lex Žitný ostrov napomáha k účinnejšej ochrane vody, tvrdí envirorezort

Riziko kontaminácie podzemných vôd je podľa MŽP SR výrazne znížené.