Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Lex Žitný ostrov nahráva len špekulantom, tvrdí SaS

Liberáli požadujú, aby minister životného prostredia stiahol Lex Žitný ostrov z legislatívneho procesu. Podľa nich totiž môže chránené vodohospodárske oblasti ešte viac ohroziť. Dôvodom je právny chaos, ktorý so sebou prináša.

Lex Žitný ostrov nahráva len špekulantom, tvrdí SaS

Foto: SaS

Podľa poslancov strany Sloboda a Solidarita prinesie nový zákon, ktorý je mediálne známy ako Lex Žitný ostrov, presný opak ochrany najvzácnejších vodohospodárskych oblastí. Informovali o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Na nedávnom rokovaní výboru sa mal minister zahraničných vecí László Sólymos vyjadriť, že voda na Žitnom ostrove nie je kontaminovaná. Podľa neho tak nález atrazínu je jedine dôsledkom nedbalej činnosti ľudí z minulosti.

„Po schválení tohto zákona sa ocitneme v legislatívnom chaose. Bude jednoduchšie robiť to, čo je na hrane zákona alebo čo je zakázané,“ vysvetľuje tímlíderka pre životné prostredie Anna Zemanová.

Zdôrazňuje, že vďaka tomuto zákonu sa envirorezort zbavuje svojej zodpovednosti, pričom kontrolnú činnosť prenáša na agrorezort.

Právny chaos bude nahrávať špekulantom

Chránené vodohospodárske oblasti, ktoré by mal nový zákon ešte viac ochraňovať, sú tak vyňaté z vodného zákona, čo spôsobuje právny chaos. Ten podľa Zemanovej môže vyhovovať práve niektorým konkrétnym subjektom.

Nový zákon tak vyníma celý paragraf 31 vodného zákona do tohto legislatívneho procesu, v dôsledku čoho dochádza ku definícii nových povinností, ktoré sú však iné ako povinnosti a postupy zo zákona o vodách. Na najvzácnejšie oblasti sa tak nebudú vzťahovať napríklad postupy štátnej vodnej správy.

V legislatívnom chaose tak bude jednoduchšie vykonávať niektoré zakázané činnosti, akými sú napríklad ťažba štrkopieskov na Žitnom ostrove.

Nezákonné ťažby štrkopieskov

Okresný úrad v Dunajskej Strede dokonca informoval envirorezort o tom, že v chránenej oblasti sa plánuje začať s takouto činnosťou.

Podľa liberálov vedú stopy k investorovi, ktorý stavia diaľničný obchvat D4R7. Výstavba predstavuje značne kontroverznú tému, keďže už pred niekoľkými mesiacmi aktivisti poukazovali na jej negatívny vplyv z hľadiska životného prostredia.

Prípadom sa zaoberala aj Slovenská inšpekcia životného prostredia, ktorá však o výsledkoch šetrenia nepodávala žiadne informácie.

Ohrozené podzemné vody

K nezákonnej ťažbe štrkopieskov dochádza podľa Zemanovej v Blatnej na Ostrove. „Takzvaným šachovnicovým systémom chcú obísť zákon,“ dodáva poslankyňa za stranu SaS.

Jednotlivé obce a aj starostovia sa už začínajú búriť. Príkladom je obec Čakany, kde v júli občania spísali petíciu proti využívaniu ložiska nevyhradených štrkopieskov.

Podľa Zemanovej ale ide o potenciálne nebezpečný zdroj znečistenia podzemných vôd Žitného ostrova. Môže tak do nich preniknúť ropné znečistenie z mechanizmov, ale problematická je aj následná rekultivácia.

Zároveň dodáva, že strana nemá ambíciu spomaliť výstavbu diaľnice. Je však presvedčená, že investor si mal dopredu zaobstarať štrkopiesok u existujúcich štrkovísk, ktoré sú prevádzkované aj na Žitnom ostrove a sú kompletne v súlade so zákonom.

MŽP SR by malo zákon stiahnuť

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X