Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Ryby znášajú nedostatok kyslíka lepšie, ako sa predpokladalo

V dôsledku klimatických zmien dochádza čoraz častejšie k stavom nedostatku kyslíka v masách oceánskej vody. Vedci skúmali, ako na takéto podmienky reagujú ryby.

Ryby znášajú nedostatok kyslíka lepšie, ako sa predpokladalo

Depositphotos

CO2 spúšťa reakcie v krvi

Vedci z University of Exeter došli pri skúmaní dôležitosti oxidu uhličitého v situáciách, kedy dochádza k ochudobneniu vody o kyslík, k prekvapivým záverom.

Z ich štúdie vyplýva, že prirodzený nárast hladiny oxidu uhličitého vo vodách s nízkym obsahom kyslíka má za následok, že ryby nachádzajúce sa v takejto vode sú o 20 % tolerantnejšie voči hypoxii, teda stavu nedostatku kyslíka v tkanivách.

Konferencia vodohospodárov

Vedci veria, že dôvodom sú chemické vlastnosti krvi ryby, ktoré sa reakciou na zvýšený obsah oxidu uhličitého vo vode menia spôsobom, ktorý v prípade hypoxie uľahčuje hemoglobínu v červených krvinkách prenášať kyslík.

„Štandardné metódy, ktoré sa používajú na meranie reakcie rýb na nedostatok kyslíka, zvyčajne neberú do úvahy zvýšenú koncentráciu CO2, ku ktorej v prípade nedostatku kyslíka v prírode dochádza,“ hovorí morský biológ Daniel Montgomery z University of Exeter, vedúci tímu.

Vysvetľuje, že vždy, keď dôjde k stavu hypoxie, dýchacie procesy baktérií vo vode majú za následok stúpanie hladiny oxidu uhličitého, zatiaľ čo hladina kyslíka klesá.

„Naše výsledky naznačujú, že tento oxid uhličitý môže zohrávať kľúčovú rolu v schopnosti rýb znášať stavy hypoxie a to tak, že umožňuje ich krvi absorbovať kyslík aj v prípade, že je v ich životnom prostredí hladina kyslíka nízka,“ vysvetľuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Žarnovici chcú vykurovať mesto teplou banskou vodou

V Žarnovici chcú vykurovať mesto teplou banskou vodou

Cieľom projektu zameraného na využitie obnoviteľných zdrojov je diverzifikácia palivovej základne a zníženie emisií znečisťujúcich látok.

Čistenie vody ozónom môže premieňať zvyšky liekov na toxické zlúčeniny

Čistenie vody ozónom môže premieňať zvyšky liekov na toxické zlúčeniny

Zvyšky farmaceutických výrobkov z odpadovej vody nedokážu úplne odstrániť ani čistiarne. Americkí vedci zistili, že pri úprave vody ozónom a chlórom sa zvyšky liečiv môžu premeniť na potenciálne nebezpečné vedľajšie produkty dezinfekcie.

Vedci odhalili, že voda má v kvapalnom skupenstve dva typy molekulárnych štruktúr

Vedci odhalili, že voda má v kvapalnom skupenstve dva typy molekulárnych štruktúr

Zdá sa, že aj obyčajná voda nás má stále čím prekvapiť. Napriek tomu, že sa jedná o látku, ktorá sa na Zemi vyskytuje bežne, najnovšie výskumy poukazujú na to, že ľudstvo o nej neodhalilo ani zďaleka všetky tajomstvá.