Toxické látky PFAS by sa mali zakázať už v roku 2025, myslia si.
Európsky zväz národných asociácií poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody (European Federation of National Associations of Water and Wastewater Services – EurEau) víta vlaňajšie legislatívne návrhy Európskej komisie, avšak myslí si, že vo viacerých oblastiach by Únia mala ísť ešte ďalej.
Týka sa to napríklad zákazu toxických látok PFAS, kontroly znečistenia pri zdroji, ale aj systému takzvanej rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV), ktorý v súčasnosti funguje v rámci sektora odpadov.
Sprísňujú zoznamy
O čo ide? Európska komisia koncom vlaňajšieho októbra uverejnila návrh, na základe ktorého chce revidovať rámcovú smernicu o vode a jej dve dcérske smernice – smernicu o podzemných vodách a smernicu o environmentálnych normách kvality (ENK).
Komisia chce rozšíriť zoznamy chemických znečisťujúcich látok v povrchových a podzemných vodách o pesticídy, liečivá a skupinu 24 polyfarmák, ktoré v súčasnosti predstavujú vážnu hrozbu pre kvalitu vody a zdroje pitnej vody, a zároveň stanovuje prísnejšie prahové hodnoty pre niekoľko ďalších látok. Smernicou sa tiež menia ustanovenia a postupy týkajúce sa spôsobu pravidelnej aktualizácie zoznamov a zavádza sa mechanizmus povinného sledovania znečisťujúcich látok v podzemných vodách.
Zostáva vám 76% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.