BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Vládny návrh zákona, ktorý mal reflektovať aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd, neprešiel do druhého čítania v NR SR o jediný hlas.

Národná rada SR

Foto: Voda-portal.sk

Úspešné čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR je v ohrození. Poslanci totiž nateraz dali stopku kľúčovej reforme krajinného plánovania, s ktorou plán obnovy počítal. Na piatkovej schôdzi (17. marca) neposunuli vládny návrh zákona, o ktorom sme podrobne informovali v tomto článku, do druhého čítania. Reforma je pritom súčasťou programového vyhlásenia vlády aj spomínaného plánu obnovy. Reflektovať mala aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd.

Proti návrhu neboli len opoziční poslanci, ale aj strana Sme rodina. Na hlasovaní bolo prítomných celkovo 129 poslancov, čo teda znamenalo, že na posunutie legislatívy do druhého čítania stačilo 65 hlasov. Chýbal však jeden hlas. Prijatie zákona je pritom podmienkou pre tretiu platbu z plánu obnovy. Schválený by mal byť teda do začiatku septembra. Ak sa tak nestane, Slovensko príde o stovky miliónov eur.

Stovky miliónov eur v ohrození

Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že prijme opatrenia na zvýšenie odolnosti a adaptability prostredia na vplyvy zmeny klímy na všetkých úrovniach s osobitným zreteľom na energetiku, pôdohospodárstvo, biodiverzitu, lesné a vodné hospodárstvo, výstavbu, dopravu a územné a krajinné plánovanie.

Cieľom nového zákona, ktorý predložilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) a ktorý nedávno schválila vláda, je, aby územné a krajinné plánovanie boli úzko prepojené a koordinované. S nadväzujúcimi metodickými dokumentami a mapovými podkladmi mala byť táto legislatíva dôležitým odborným podkladom pre územnoplánovaciu dokumentáciu a následné schvaľovacie procesy pre povoľovanie stavieb a činnosti. Na základe zákona sa mali podporovať adaptačné oparenia na zmenu klímy v krajine mimo chránených území

 
 

Zostáva vám 57% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.