Schválenie historicky prvého zákona o krajinnom plánovaní je bližšie k realite. Návrh počíta s využitím viacstupňových krajinných plánov, ktoré prispejú aj k realizácii prírode blízkych protipovodňových opatrení.
Slovensko čoskoro možno bude mať svoj historicky prvý zákon o krajinnom plánovaní. Má pomôcť pripravovať Slovensko na negatívny vplyv klimatickej zmeny, ale pomôže aj zachovaniu prirodzeného rázu krajiny. Reflektovať bude aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd.
Vyplýva to z nového vládneho návrhu zákona, ktorý koncom minulého týždňa schválila vláda SR, pričom o zákone budú na nasledujúcej schôdze parlamentu rokovať aj poslanci. Pozreli sme sa, aké zmeny má priniesť nová legislatíva (odkaz na všetky potrebné dokumenty nájdete v závere článku).
V článku sa dozviete:
- na čo MŽP reaguje prípravou nového zákona,
- ako má priniesť poriadok do územného plánovania,
- ako do zákona zapadá oblasť vodného hospodárstva,
- čo bude základným nástrojom krajinného plánovania a ako sa bude deliť,
- z akých podkladov sa bude vychádzať,
- kedy MŽP navrhuje účinnosť nového zákona,
- kedy môžeme očakávať nové krajinné plány,
- koľko to bude stáť.
Dôležitý nástroj pri povoľovaní
Podľa Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) sa územné plánovanie na Slovensku doteraz zanedbávalo, pričom na mnohých územiach sme boli svedkami nekoncepčnej urbanizácie, ktorá pred verejným záujmom preferovala záujmy developerov.
„Odstrašujúcim príkladom zlyhania štátnych inštitúcií a miestnej samosprávy v rámci územného plánovania sa stala Demänovská dolina, kde je v dôsledku masívnej a neriadenej výstavby ohrozená podstata Národného parku Nízke Tatry, ohrozené sú jaskyne aj zdroje vody,“ povedal dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj.
Reforma krajinného plánovania je pritom jedným z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR. Dôležitým prvkom novej legislatívy budú takzvané krajinné plány, ktoré budú záväzným podkladom pre spracovanie územných plánov miest a obcí. Využívanie a rozvoj územia tak dostane jasné dáta, a to pri zohľadnení obmedzení aj rizík, vrátane tých povodňových.
Podľa slov MŽP ide o nutné doplnenie legislatívy v oblasti územného plánovania a výstavby, ktorú Slovensko prijalo v minulom roku. Legislatívny plán pritom počítal so schválením zákona o krajinnom plánovaní už vlani.
„Návrh zákona spolu s nadväzujúcimi metodickými dokumentmi a mapovými podkladmi bude dôležitým nástrojom pri povoľovaní stavieb a iných činností,“ hovorí ministerstvo.
Zároveň pripomína, že v krajine je potrebné aj opätovne vytvoriť priestor na revitalizáciu vodných tokov, mokradí a iných prvkov zeleno-modrej infraštruktúry, ako aj ďalších priestorových opatrení, ktoré sú nevyhnutné pre adaptáciu krajiny na zmenu klímy.
Podporia prírode blízke protipovodňové opatrenia aj ochranu vôd
Zostáva vám 60% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.