Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Protimonopolný úrad dal zelenú koncentrácii Grafobalu, BVS a Infra Services

Podľa úradu nedošlo k žiadnym prekrytiam a trh zostane naďalej konkurencieschopný.

Protimonopolný úrad dal zelenú koncentrácii Grafobalu, BVS a Infra Services

Ivan Kmotrík / Foto: Denník N - Tomáš Benedikovič

Koncom júla začal Protimonopolný úrad Slovenskej republiky správne konanie vo veci koncentrácie podnikateľov GRAFOBAL GROUPBVS a Infra Services.

Spoločnosť Grafobal Group vlastní kontroverzný veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík. Ten sa koncom mája priznal, že spoluvlastní Infra Services, dcérsku spoločnosť BVS.

Urobil tak po tom, ako na žilinskom súde čelil hrozbe nedobrovoľného výmazu z Registra partnerov verejného sektora.

Ešte do 20. mája pritom I. Kmotrík vehementne tvrdil, že nemá nič spoločné s čiastočne sprivatizovanou firmou Infra Services.

Koncentrácia je odobrená

Dnes (6. septembra) oznámil protimonopolný úrad, že schválil koncentráciu, ktorá spočíva v získaní priamej spoločnej kontroly podnikateľov GRAFOBAL GROUP development (ďalej len GGD)a BVS nad podnikateľom Infra Services.

Zároveň však dodáva, že medzi úradom a oznamovateľmi koncentrácie vznikol spor, pokiaľ ide o presný dátum vzniku koncentrácie.

„Keďže vyriešenie tohto sporu nemá vplyv na vecné posúdenie dopadu koncentrácie, úrad koncentráciu posúdil a sporné otázky sú predmetom ďalšieho prešetrovania,“ dodáva protimonopolný úrad.

GGD je aktívny v oblasti výstavby (developmentu) nehnuteľností s cieľom vyhľadávať a realizovať investičné príležitosti v realitnej oblasti.

Foto: BVS, a. s.

V rámci skupiny Grafobal tiež zastrešuje realizáciu rezidenčných, kancelárskych a maloobchodných projektov. Zameriava sa predovšetkým na územie hlavného mesta a jeho blízke okolie. Niektoré realitné projekty má však aj v iných častiach Slovenska.

Infra Services zase vykonáva najmä servisné a údržbové práce na vodovodnej a kanalizačnej sieti BVS a súvisiacich zariadeniach.

Okrem montáží a výmeny vodomerov a súvisiacich činností poskytuje pre BVS aj podporné služby, ktoré zahŕňajú prenájom vozidiel a mechanizmov a facility management objektov BVS.

Určité vertikálne prepojenia existujú

Protimonopolný úrad odôvodnil svoje rozhodnutie s tým, že z horizontálneho hľadiska nedochádza vo vzťahu k Slovensku v dôsledku koncentrácie k žiadnym prekrytiam.

„Z hľadiska nehorizontálneho boli identifikované určité vertikálne prepojenia medzi aktivitami Infra Services v oblasti stavebných prác (vrátane budovania vodovodných a kanalizačných prípojok) a v oblasti facility managementu v SR ako potenciálneho vstupu pre aktivity skupiny Grafobal v oblasti výstavby (developmentu) nehnuteľností a prenájmu priestorov v nehnuteľnostiach pre administratívne alebo obchodné účely v SR,“ dodáva úrad.

Foto: BVS, a. s.

Ďalej však vysvetľuje, že na jeho kladné rozhodnutie malo vplyv niekoľko zásadných skutočností. Úrad tvrdí, že pred koncentráciou spoločnosť Infra Services poskytovala svoje služby primárne vnútroskupinovo.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.