Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.

Ivan Kmotrík

Ivan Kmotrík / Foto: Denník N - Tomáš Benedikovič

Ivan Kmotrík je už oficiálnym spolumajiteľom dcérskej spoločnosti bratislavských vodární. Polovičný podiel v Infra Services oficiálne kúpila jeho firma od štátneho tajomníka ministerstva dopravy Petra Ďurčeka.

Nákup akcií v Infra Services v roku 2012 financoval z pôžičiek od firiem z Cypru, ktoré sú blízke Kmotríkovi. Okresný súd v Žiline už niekoľko mesiacov skúma, či je zápis spoločnosti v takzvanom protischránkovom registri pravdivý.

Celoslovensky má agendu protischránkového zákona na starosti práve len žilinský okresný súd pod vedením sudcu Jaroslava Maceka.

Trpezlivosť súdu je na konci

Okresný súd včera (22. mája) opäť pojednával o tom, či je kontroverzný veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík reálnym majiteľom firmy Infra Services, pochybnej dcérskej spoločnosti BVS, ktorej za nevýhodných podmienok už roky dodáva svoje služby.

Zvrat priniesol Kmotrík len deň pred samotným pojednávaním, kedy sa nakoniec k vlastníctvu firmy priznal a zapísal sa ako jej skutočný majiteľ. Ako prvý o tom informoval denník SME.

Ivan Kmotrík sa však už po druhýkrát na súd nedostavil. Opäť len doručil lekársku správu, ako tomu bolo aj v prvom prípade.

„Trpezlivosť tohto súdu je na konci,“ konštatuje hlavný sudca Jaroslav Macek, ktorý dáva jasne najavo, že Kmotríkovým výhovorkám a krokom neverí.

Novým akcionárom je Grafobal

 „Došlo k prevodu akcií spoločnosti Infra Services z doterajšieho akcionára – menšinového akcionára zo spoločnosti Hedin na nového akcionára, ktorým je Grafobal Group Development,“ uviedol pred súdom advokát Dávid Orbán. Práve firmu Grafobal vlastní I. Kmotrík.

Pôvodne na súde vypovedali podpredseda ÚVO Juraj Bugala a štátny tajomník ministerstva dopravy za stranu SNS Peter Ďurček, pričom dôrazne tvrdili, že majiteľmi sú práve oni.

Foto: Denník N - Tomáš Benedikovič

„Ide o jeden z najväčších úspechov protischránkového zákona Okresného súdu Žilina, pretože Ivan Kmotrík sa po ročnom konaní priznal k tomu, že vlastní 49 % podiel spoločnosti Infra Services, ktorá zabezpečuje za 40 miliónov eur ročne servis, údržbu, modernizáciu a výstavbu nových vodovodov a kanalizácií pre BVS,“ konštatuje Adam Valček, reportér denníka SME.

Zároveň dodáva, že I. Kmotríka k tomuto kroku donútila hrozba nedobrovoľného výmazu, ktorý by znamenal, že BVS môže túto nevýhodnú zmluvu vypovedať. Tá totiž platí až do roku 2022.

Podľa A. Valčeka ho však donútil aj fakt, že pre všetkých šiestich manažérov Infra Services by takýto výmaz znamenal až trojročný zákaz činnosti v akomkoľvek predstavenstve akejkoľvek firmy na Slovensku. Okrem toho by tri roky nemohli vykonávať funkciu konateľov.

Foto: BVS, a. s.

Tí ešte v marci na pojednávaní popreli možnosť, že firmu v skutočnosti vlastní práve I. Kmotrík. „Ja hovorím, že nie je (Kmotrík) užívateľom žiadnych výhod,“ tvrdil P. Ďurček na súde.

Ide len o náhodu, tvrdí Kmotrík

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.