Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Predpovedanie povodní pomocou satelitov bude presnejšie vďaka údajom získaným počas pandémie

Nemeckí vedci sledovali, ako sa počas núdzového stavu v spojitosti s koronavírusom menili dáta zachytené anténou globálneho navigačného satelitného systému, ktoré sa využívajú aj na tvorbu prognóz o povodniach. Zistili, že údaje sú presnejšie, keď sa v okolí antény nenachádzajú autá.

Predpovedanie povodní pomocou satelitov bude presnejšie vďaka údajom získaným počas pandémie

Fotolia

Pandémia odhalila nové skutočnosti

Globálny navigačný satelitný systém umožňuje nepretržite monitorovať drobné zmeny v nadmorskej výške povrchu Zeme. Zo štúdie vedcov z Univerzity v Bonne vyplýva, že počas pandémie sa kvalita týchto meraní mohla výrazne zlepšiť, minimálne na niektorých meracích staniciach.

Výsledky tiež ukázali, ktoré faktory by sa mali v budúcnosti brať do úvahy pri inštalácii antén GPS. Presnejšie geodetické údaje zohrávajú dôležitú rolu pri vytváraní predpovedí o povodňových rizikách, ako aj pri zlepšovaní systémov včasného varovania pred zemetrasením.

Mnoho krajín prešlo na začiatku pandémie Covid-19 do stavu hibernácie, ktorý so sebou priniesol nepriaznivé hospodárske následky. Kým mnohé odvetvia koronavírus paralyzoval, geodézia z drastického poklesu ľudskej činnosti profitovala.

Aspoň tak sa zdá podľa štúdie, ktorú uskutočnili geodeti z Univerzity v Bonne, ktorí skúmali údaje z antény globálneho navigačného satelitného systému v Bostone v Massachusetts.

Signál by sa nemal odrážať

Prijímače globálneho navigačného satelitného systému dokážu určiť svoju polohu s presnosťou na niekoľko milimetrov. Docieľujú to pomocou amerických satelitov GPS a ich ruských náprotivkov GLONASS. Už niekoľko rokov je tiež možné merať vzdialenosť medzi anténou a povrchom zeme pomocou novej metódy.

„To našej výskumnej skupine nedávno umožnilo merať zmeny nadmorskej výšky v najvyšších vrstvách pôdy bez inštalácie ďalších zariadení,“ vysvetľuje Dr. Makan Karegar z Ústavu geodézie na Univerzite v Bonne. Vedci napríklad môžu merať vlnové šírenie zemetrasenia a zvýšenie alebo pokles pobrežia.

Metóda merania je založená na skutočnosti, že anténa nezachytáva iba priamy satelitný signál. Časť signálu sa však odráža od okolitého prostredia a objektov a k anténe globálneho navigačného satelitného systému sa dostáva s určitým oneskorením.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Oceán je najteplejší za posledných 3000 rokov

Oceán je najteplejší za posledných 3000 rokov

Vedcom sa zo sedimentov podarilo získať údaje o teplote oceánu spred takmer troch tisícročí. V inej štúdii zaznamenávali teplotu vody v kotviskách a zistili, že oceán sa otepľuje aj vo veľkých hĺbkach.

P. Olajoš: BVS sa podarilo za rok ušetriť štyri milióny eur

P. Olajoš: BVS sa podarilo za rok ušetriť štyri milióny eur

Bratislavská vodárenská spoločnosť tiež nastavuje nové procesy obstarávania tovarov a služieb.

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie plánu obnovy v slovenskom vodárenstve a vodnom hospodárstve?

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie plánu obnovy v slovenskom vodárenstve a vodnom hospodárstve?

Rezort financií navrhuje využiť plán obnovy aj na budovanie vodárenskej infraštruktúry či adaptačné opatrenia. Zuzany Vranayovej, Martiny Paulíkovej, Igora Bodíka a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.