Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Predpovedanie povodní pomocou satelitov bude presnejšie vďaka údajom získaným počas pandémie

Nemeckí vedci sledovali, ako sa počas núdzového stavu v spojitosti s koronavírusom menili dáta zachytené anténou globálneho navigačného satelitného systému, ktoré sa využívajú aj na tvorbu prognóz o povodniach. Zistili, že údaje sú presnejšie, keď sa v okolí antény nenachádzajú autá.

Predpovedanie povodní pomocou satelitov bude presnejšie vďaka údajom získaným počas pandémie

Fotolia

Pandémia odhalila nové skutočnosti

Globálny navigačný satelitný systém umožňuje nepretržite monitorovať drobné zmeny v nadmorskej výške povrchu Zeme. Zo štúdie vedcov z Univerzity v Bonne vyplýva, že počas pandémie sa kvalita týchto meraní mohla výrazne zlepšiť, minimálne na niektorých meracích staniciach.

Výsledky tiež ukázali, ktoré faktory by sa mali v budúcnosti brať do úvahy pri inštalácii antén GPS. Presnejšie geodetické údaje zohrávajú dôležitú rolu pri vytváraní predpovedí o povodňových rizikách, ako aj pri zlepšovaní systémov včasného varovania pred zemetrasením.

Mnoho krajín prešlo na začiatku pandémie Covid-19 do stavu hibernácie, ktorý so sebou priniesol nepriaznivé hospodárske následky. Kým mnohé odvetvia koronavírus paralyzoval, geodézia z drastického poklesu ľudskej činnosti profitovala.

Aspoň tak sa zdá podľa štúdie, ktorú uskutočnili geodeti z Univerzity v Bonne, ktorí skúmali údaje z antény globálneho navigačného satelitného systému v Bostone v Massachusetts.

Signál by sa nemal odrážať

Prijímače globálneho navigačného satelitného systému dokážu určiť svoju polohu s presnosťou na niekoľko milimetrov. Docieľujú to pomocou amerických satelitov GPS a ich ruských náprotivkov GLONASS. Už niekoľko rokov je tiež možné merať vzdialenosť medzi anténou a povrchom zeme pomocou novej metódy.

„To našej výskumnej skupine nedávno umožnilo merať zmeny nadmorskej výšky v najvyšších vrstvách pôdy bez inštalácie ďalších zariadení,“ vysvetľuje Dr. Makan Karegar z Ústavu geodézie na Univerzite v Bonne. Vedci napríklad môžu merať vlnové šírenie zemetrasenia a zvýšenie alebo pokles pobrežia.

Metóda merania je založená na skutočnosti, že anténa nezachytáva iba priamy satelitný signál. Časť signálu sa však odráža od okolitého prostredia a objektov a k anténe globálneho navigačného satelitného systému sa dostáva s určitým oneskorením.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.