Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Malú obec na východe pravidelne zasahujú ničivé povodne. To sa však má zmeniť

Inak neškodný malý potôčik sa v dôsledku intenzívnych dažďov či topenia snehu dokáže za malú chvíľu premeniť na živel, ktorý ničí majetky. Projekt za stovky tisíc eur má však situáciu vyriešiť.

povodne

Ilustračné foto: Depositphotos

Malá obec v Prešovskom kraji má už roky problémy so zvládaním negatívnych vplyvov lokálnych povodní. Inak neškodný malý potôčik sa v dôsledku intenzívnych dažďov či topenia snehu dokáže za malú chvíľu premeniť na živel, ktorý ničí pozemky aj majetky. To sa však má zmeniť. Obec Zborov pri Bardejove, v ktorej dochádza k častým ničivým lokálnym povodniam, chce totiž investovať nemalé prostriedky do lepšej protipovodňovej ochrany.

Vyplýva to z najnovšieho zámeru, ktorý obec predložila povoľovacím úradom na ochranu životného prostredia (odkaz na celý zámer nájdete na konci článku).

Starosta ešte pred dvoma rokmi hovoril o bezmocnosti

Hlavným účelom investície je ochrana intravilánu obce pred povodňami, ktoré negatívne ovplyvňujú pozemky a nehnuteľnosti v okolí. Počas intenzívnych zrážok a jarného topenia snehu dochádza takmer každoročne k vybrežovaniu potoka v obci a narúšaniu brehov, čím sú ohrozované priľahlé pozemky, ale aj stavby, výnimočne aj životy obyvateľov obce. Tok zároveň svojou eróznou činnosťou spôsobuje nestabilitu svahov, najmä pozdĺž komunikácie.

Naposledy obec zasiahla lokálna povodeň v prvé dni nového roka. Starosta Zborova Ján Šurkala vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity. Situácia sa tam zhoršila z dôvodu intenzívnejšieho a náhleho topenia snehu.

Pre TASR vysvetlil, že v dôsledku náhleho oteplenia sa potok, ktorý preteká osadou, rozvodnil. Zablokoval sa priepust popod cestu a voda začala vytekať mimo koryta.

K povodniam však v obci dochádza častejšie. „Pol roka si vozím v aute gumáky,“ uviedol ešte v roku 2021 s tým, že je len otázkou niekoľkých minút, kým sa inak neškodný potôčik v centre obce zmení na besniaci živel.

„Sme bezmocní. Máme pripravenú reguláciu potoka, projektovú dokumentáciu, schválené všetky povolenia, už vyše pol roka čakáme na nájomnú zmluvu so Slovenským vodohospodárskym podnikom. Procesy sú byrokraticky zdĺhavé a nás tento stav doslova paralyzuje,“ dodal v roku 2021.

Úprava sa bude týkať takmer 300-metrového úseku

 
 

Zostáva vám 44% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vodohospodárska výstavba má do štátnej kasy odviesť dar vo výške 100 miliónov eur

Vodohospodárska výstavba má do štátnej kasy odviesť dar vo výške 100 miliónov eur

Ďalšie milióny eur má zinkasovať priamo envirorezort.

Kanalizácie monitoruje dron. Slovenskí vodári nasadzujú nové technológie

Kanalizácie monitoruje dron. Slovenskí vodári nasadzujú nové technológie

Výsledky monitoringu poslúžia pri plánovaní rekonštrukcie potrubí aj pri napájaní nových lokalít do existujúceho potrubia.

Prístroj „ovoniava“ morskú vodu a zisťuje jej zloženie. Môže identifikovať nové liečivá

Prístroj „ovoniava“ morskú vodu a zisťuje jej zloženie. Môže identifikovať nové liečivá

Zariadenie koncentruje molekuly, ktoré vypúšťajú organizmy žijúce v oceáne. Možno sa medzi nimi nachádzajú potenciálne farmaceutiká.