Dvořák Hager & Partners
INISOFT
INISOFT

Poľnohospodári prišli v dôsledku vlaňajšieho sucha o 19 miliónov eur

Najväčší výpadok z príjmu bol zaznamenaný v okrese Trnava, za ktorým nasledoval okres Dunajská Streda.

Poľnohospodári prišli v dôsledku vlaňajšieho sucha o 19 miliónov eur

Foto: Pixabay

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv poukazuje na negatívne vplyvy vlaňajšieho sucha. Členovia na základe svojich výpočtov zistili, že celkový výpadok z úrody v postihnutých okresoch (Bratislava, Dunajská Streda, Galanta, Senica, Trnava) predstavuje 19 335 937 eur.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť agropotravinárskych subjektov: Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

„Farmári z produkčných regiónov Slovenska, ktorých v roku 2016/17 zastihli nepriaznivé poveternostné podmienky – sucho, v súčasnej dobe prežívajú veľmi kritické obdobia, nakoľko je otázne, či budú schopní kvôli výpadkom z príjmov za neurodené poľnohospodárske komodity udržať chov zvierat a počet zamestnancov,“ uviedla Agrárna komora Slovenska na svojej webovej stránke.

Varuje aj SHMÚ

Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu z leta 2017 práve dlhotrvajúci vlahový deficit predstavuje závažný problém pre kvalitu pôdy na Slovensku. Najvyššia odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu z obdobia 1961 – 2010 v porovnaní s rokom 2017 bola zaznamenaná predovšetkým na Záhorí.

Foto: Intersucho.sk

Podľa SHMÚ sa v tomto regióne dokonca nachádzajú lokality s extrémnym suchom. Okrem toho výrazné sucho zasahuje aj západnú polovicu Podunajskej nížiny a stredné Považie.

SHMÚ varoval aj pred vysokým indexom požiarneho nebezpečenstva lesných porastov. Znamená to, že celková nahromadená suma zrážok v lese je podstatne nižšia ako výpar. Potom dochádza k presušeniu vrchnej vrstvy lesnej pôdy, ale aj porastu.

V rámci projektu DriDanube, ktorý sa začal realizovať v januári 2017, SHMÚ spolupracuje s viacerými partnermi podunajskej oblasti. Hlavným cieľom je zvýšiť možnosti regiónu odolávať rizikám, ktoré sú spojené s nadmerným výskytom sucha.

Vládna odozva je podľa poľnohospodárov ľahostajná

Poľnohospodári poukazujú, že v ovocinárstve, zeleninárstve a vinohradníctve môžeme bez vody očakávať minimálnu úrodu. Okrem toho sú závlahy veľmi nákladné, keďže jedna závlahová dávka predstavuje 50 mm/ha, čo v prepočte na eurá činí 125 eur/ha.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Takzvané purpurové baktérie dokážu zachytiť nebezpečný oxid uhličitý a vytvoriť vodíkový plyn, ktorý slúži na produkciu elektrickej energie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní, ktoré dalo ministerstvo životného prostredia do MPK. Vláda celkovo uvoľnila viac ako milión eur na povodňové zabezpečovacie a záchranné práce.