Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Pokúšala sa ťažobná spoločnosť utajiť únik obrovského množstva nafty do sibírskej rieky?

Spoločnosť Norilsk Nickel až po piatich dňoch od zverejnení videí na sociálnych sieťach oficiálne oznámila, že došlo k ekologickej havárii. Ochranári predvčerom oznámili, že majú dôkazy o vypúšťaní nebezpečných látok do miestnych vodných tokov už od roku 2017.

Ťažobná spoločnosť sa pokúšala utajiť únik obrovského množstva nafty do sibírskej rieky

Foto: Youtube/New Knowledge Facts

Začiatkom júna obleteli svet videá a fotografie dočervena sfarbenej sibírskej rieky, do ktorej uniklo viac ako 21 000 ton motorovej nafty.

Faktom však je, že do svetových médii sa táto informácia dostala vďaka tomu, že materiály sa šírili prostredníctvom sociálnych sietí, kam ho umiestnili obyvatelia norilskej oblasti.

Spoločnosť Norilsk Nickel, ktorá je za katastrofu zodpovedná o nej až do škandálu neinformovala ani cez webové stránky spoločnosti, ani prostredníctvom iných oficiálnych zdrojov.

K ekologickej havárii podľa neskoršieho oficiálneho vyhlásenia došlo v miestnej tepelnej elektrárni po tom, čo kvapalina unikla z jednej z palivových nádrží vplyvom nestability podložia, ktoré tvorí roztápajúci sa permafrost.


Uniknutá nafta následne znečistila pôdu a dostala sa aj do potoka, ktorý sa vlieva do rieky Ambarnaja.

V dôsledku tejto katastrofy následne vyhlásili na území celého Krasnojarského kraja stav núdze federálneho významu a vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) oznámil, že začal tri trestné vyšetrovania.

Pri produkcii takmer 1,8 milióna ton uhlíkových emisií ročne (údaj z roku 2017) je naozaj ironické, že sa spoločnosť Norilsk Nickel odvoláva na globálne otepľovanie ako na príčinu úniku ďalšieho obrovského množstva škodlivín do životného prostredia.

Ochranárske združenie WWF Rusko navyše predvčerom vyhlásilo, že pri sledovaní stavu vodného systému v oblasti úniku prostredníctvom snímkovania zo satelitu Sentinel-2 narazilo na početné dôkazy vypúšťania odpadu do vodných útvarov v tejto oblasti minimálne od roku 2017.

Miera znečistenia vody v oblasti pôsobenia Norilsk Nickel v Taimyri je taká veľká, že ju možno ľahko vidieť z vesmíru. Je zrejmé, že priamo na mieste je rozsah poškodenia viditeľný aj voľným okom,“ komentoval Aleksey Knizhnikov, vedúci programu environmentálnej zodpovednosti podnikov vo WWF-Rusko.

Ruský prezident Putin predsedajúci schôdzi venovanej úniku paliva 3. júna 2020. Foto: Wikipedia

Podľa Knizhnikova nie je jasné, prečo ani vedenie spoločnosti, ani dozorné orgány po celú dobu do zverejnenia nevykonali primerané pokusy napraviť situáciu. Samotný Sledkom vyšetruje, či zo stany Norilsk Nickel nedošlo k pokusu celú vec utajiť.

Na stránke samotnej spoločnosti boli dodatočne zverejnené informácie o tom, že Norilsk Nickel vzniknutú situáciu riešili odstraňovaním kontaminovanej pôdy a ošetrovaním sorbentmi už od rána 30. mája.

Organizácia WWF Rusko dúfa, že vďaka informáciám získaným zo satelitu Sentinel-2spoločnosť aj orgány dohľadu konečne prinúti podniknúť okamžité kroky s cieľom zabrániť tomu, aby zariadenia Norilsk Nickel ďalej uvoľňovali priemyselný odpad do životného prostredia.

Ochranári sú presvedčení, že okrem vytvorenia osobitnej medzirezortnej komisie a poskytovania najnovších informácií z ruských satelitov existuje množstvo ďalších riešení, ktoré však musí prijať široká škála strán, aby sa tento problém vyriešil.

Podľa nich je potrebná nielen aktualizácia právnych predpisov ako je zavedenie prísnejších sankcií za zadržiavanie informácií o únikoch ropy, ale i vypracovanie a prijatie nariadenia umožňujúceho verejnosti oficiálne okamžite upozorňovať na úniky znečisťujúcich látok.

Vďaka tomu by bolo do zasiahnutej oblasti možné včasne implementovať komplexný hydrochemický a hydrobiologický monitorovací program.

Foto: NASA

Podľa názoru ekológov je systematické zadržiavanie informácií o nehodách a mimoriadnych udalostiach hlavným dôvodom rozšírenia týchto porušení v Rusku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

StVPS vlani pri realizácii stavebných prác kládla väčší dôraz na outsourcovanie

StVPS vlani pri realizácii stavebných prác kládla väčší dôraz na outsourcovanie

Vodárenská spoločnosť vlani výrazne investovala.

Smernica o splaškových kaloch nezodpovedá súčasným potrebám. Komisia ju prehodnotí

Smernica o splaškových kaloch nezodpovedá súčasným potrebám. Komisia ju prehodnotí

Verejná konzultácia je otvorená do 25. augusta.

Európsky projekt premieňa odpadovú vodu na energiu a cenné suroviny

Európsky projekt premieňa odpadovú vodu na energiu a cenné suroviny

Odpadová voda môže byť využitá ako zdroj energie, ale aj na iné dôležité účely.