Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Pesticídy v studniach v okolí Istrochemu aj stonásobne prekračujú limity, tvrdí strana Spolu

Strana pritom upozorňuje, že môže ísť o nebezpečné karcinogény.

Pesticídy v studniach v okolí Istrochemu aj stonásobne prekračujú limity, tvrdí strana Spolu

Ilustračné foto: Depositphotos

Najnovšie výsledky rozborov potvrdzujú rozsiahlu kontamináciu vôd aj pôd v okolí Istrochemu, ktorá uniká aj do obytných častí Bratislavy.

Mimoparlamentná strana Spolu v reakcii na zverejnenie desať rokov utajovanej správy vyzvala Istrochem na pomoc obyvateľom, ktorí žijú v prostredí rozšírenej kontaminácie.

Podľa strany problém spočíva v tom, že zákon v súčasnosti dovoľuje utajiť výsledky geologického prieskumu. Objednávateľ si pritom môže zvoliť rozsah a trvanie utajenia.

Pripomína, že podnik si zvolil maximálny rozsah aj trvanie utajenia, teda všetky správy utajil celom rozsahu na maximálnu dobu desiatich rokov.

Strana požaduje pre ohrozených obyvateľov finančnú náhradu za rozbory vody zo strany spoločnosti Istrochem. Cena za rozbory sa totiž pohybuje niekde na úrovni 500 až 1 000 eur, čo pre obyvateľov predstavuje finančnú záťaž.

Taktiež požaduje nádrže na zachytávanie dažďovej vody. Strana vysvetľuje, že kontaminácia podzemných vôd znamená plošný zákaz používania tejto vody nielen na pitie či kúpanie, ale aj v záhradách.

Ministerstvo by malo uskutočniť tri kroky, tvrdí Spolu

„My sme preto takto pred mesiacom vyzvali ministerstvo životného prostredia k trom zásadným krokom. Prvým bolo, aby sa prijal zákon, ktorý neumožní viac utajovať takéto závažné skutočnosti,“ vysvetľuje predseda strany Spolu Juraj Hipš na tlačovej konferencii.

Strana zároveň požadovala, aby bol areál urgentne daný do sanačného programu. V neposlednom rade poukazuje na to, že obyvatelia dotknutých lokalít musia byť dostatočne informovaní.

Foto: FB Spolu

Zároveň ocenil, že envirorezort sa rozhodol prijať zákon, ktorý už neumožní utajovať takéto zistenia pred verejnosťou. Zároveň ale podľa predsedu strany ministerstvo v ďalších dvoch oblastiach neuskutočnilo zásadnejšie kroky.

Vykonali vlastné rozbory

„Pred mesiacom sme v strane SPOLU zverejnili utajenú správu o vážnom znečistení z Istrochemu. Odhalila masívnu kontamináciu vody a pôdy koktejlom chemických látok v rozsahu, ktorý nikto nečakal,“ konštatuje odborníčka na životné prostredie zo strany SPOLU Tamara Stohlová.

Pripomína, že envirorezort poznal obsah správy už v roku 2010, napriek tomu pre ochranu zdravia občanov a životného prostredia neurobil v tomto smere nič.

„Kompetentní nekonali ani po našom odhalení, preto sme sa rozhodli nebezpečenstvo hroziace obyvateľom preskúmať sami,“ dodáva T. Stohlová.

V spolupráci s laboratóriom preto mimoparlamentná strana odobrala vzorky zo studne na hranici dvoch mestských častí – Nového Mesta a Ružinova. Výsledky preukázali výrazné prekročenie limitov na prítomnosť pesticídov.

Aj stonásobné prekročenie limitov

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Extrémne suchá v strednej Európe. Výskumníci prišli s viacerými scenármi

Extrémne suchá v strednej Európe. Výskumníci prišli s viacerými scenármi

Podľa nemeckých výskumníkov môže ísť až o sedemnásobne vyššiu frekvenciu výskytov sucha v prípade, že dôjde k výraznému zvýšeniu emisií.

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

Stroj je schopný spracovať až desať ton plastov denne.

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.