Hlavným zámerom bolo prediskutovať návrh predkladanej legislatívy Lex Žitný ostrov. Kľúčové rezorty sa však diskusie nezúčastnili.
Navrhovaný zákon Lex Žitný ostrov vyvolal živú diskusiu. Ako sme už informovali, členovia občianskych združení pripravili hromadnú pripomienku, ktorej cieľom bolo apelovať na vládne orgány.
Podľa nich totiž nová legislatíva nič nevyrieši, práve naopak, zavádza len chaos a právnu neistotu. Zdôrazňujú, že zákon je duplicitný, pričom by úplne stačilo, keby sa dodržiavali už existujúce zákony.
Vo štvrtok sa na popud OZ Za našu vodu konala v priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku medzirezortná Diskusia za okrúhlym stolom, v rámci ktorej sa mali riešiť tri hlavné okruhy tém.
V prvom rade išlo predovšetkým o zhodnotenie samotného materiálu Lex Žitný ostrov, ktorý sa stretol s veľkou kritikou aj zo strany tohto združenia.
Následne bolo na pláne zanalyzovať stav ochrany podzemných a pitných vôd na Slovensku, nie teda len samotného Žitného ostrova, okolo ktorého za posledné mesiace vypuklo oprávnené mediálne šialenstvo. Na záver sa mala riešiť príprava medzirezortných odborových skupín.
MPK sa už skončilo
K okrúhlemu stolu boli pozvané všetky dotknuté rezorty – Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo zdravotníctva SR a agrorezort. Stretnutia sa zúčastnili aj zástupcovia z ministerstva vnútra, Slovenského ochranárskeho snemu, Inštitútu vodnej politiky a iniciatívy Za živé rieky.
Organizátori chceli zorganizovať okrúhly stôl ešte predtým, ako malo skončiť medzirezortné pripomienkové konanie k Lex Žitný ostrov (pozn. redakcie: 7. júna). Dva hlavné rezorty sa však stretnutia nezúčastnili.
MŽP SR dopredu oznámilo svoju neprítomnosť, avšak keďže ide o kľúčového hráča v tejto legislatíve, jeho účasť bola absolútne nevyhnutným predpokladom pre to, aby sa mohli veci pohnúť iným a lepším smerom.
„Mrzelo nás, že ministerstvo životného prostredia odmietlo naše pozvanie a s nimi aj ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Chceme veriť, že to nie je prejav nezáujmu diskutovať a že ďalší Okrúhly stôl aj s ich účasťou bude už čoskoro. Čo je pre nás najdôležitejšie v týchto diskusiách? Zasadiť sa o systémové zmeny v ochrane vody, nie len o efektívne informovanie rezortov navzájom o jej zlej kvalite,“ uviedlo združenie na svojej facebookovej stránke.
Zákon znečisťovanie neobmedzí
Na Slovensku je celkovo desať zákonov na ochranu vody. Napriek tomu, že úrady o výskyte atrazínu vedeli, nekonali podľa odborníkov s dostatočnou rýchlosťou a účinnosťou.
Z tohto dôvodu sa MŽP SR rozhodlo zákony zjednotiť a robiť spoločné kontroly s viacerými rezortmi a inštitúciami. Výsledkom bol Lex Žitný ostrov.
Ministerstvo viackrát zdôrazňovalo, že jednou z hlavných výhod novej legislatívy bude predovšetkým sprísnenie sankcií voči porušovateľom. Najvyššia možná pokuta dosahuje až 160 000 eur.
Odborníčka Elena Fatulová z Inštitútu vodnej politiky je však presvedčená, že tieto kroky reálne čistotu vody neochránia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.