Macro Components
INISOFT
BELIMO

Nový smart pH senzor uľahčí monitoring kvality pitnej vody

Technológia z dielne európskych výskumníkov poskytuje presné údaje, šetrí čas aj peniaze.

Nový smart pH senzor uľahčí monitoring kvality pitnej vody

Smart senzor / Foto: ANB Sensors

Presná analýza vody je nevyhnutná pre pochopenie a manažment nášho životného prostredia. Tento predpoklad si však vyžaduje plnú dôveru v senzory, ktoré by zakaždým poskytli presné údaje. Najnovší európsky prelom v technologickom riešení umožní, aby takéto meranie bolo naozaj presné a hospodárne.

O projekte podrobnejšie informovalo centrum CORDIS, ktoré funguje v rámci Európskej komisie a prináša informácie o kľúčových únijných výskumoch.

Asi najdôležitejším chemickým meraním kvality vody je pH. Hodnota pH indikuje, či je voda neutrálna (pH 7), kyslá (pH menej ako 7) alebo zásaditá (viac ako 7). Pitná voda by pritom mala mať pH medzi 6,5 až 9. Kyslá voda a mäkká voda (pH menej ako 7) zvyšujú koróziu medených a pozinkovaných vodovodných trubiek, upozorňuje Vodárenská spoločnosť Ružomberok.

Súčasné senzory pH však trpia referenčným odchýlením a vysokými nákladmi na údržbu. Táto odchýlka v referenčnej elektróde v priebehu času vedie k čoraz nespoľahlivejším meraniam.

Z tohto dôvodu väčšinu súčasných senzorov na báze iónových selektívnych elektród nie je možné použiť na dlhodobé sledovanie bez potreby častých kalibrácií, ktoré sú pomerne náročné na zdroje aj prácu. Ak sú nasadené autonómne v sieťach smart senzorov, neposkytujú presné merania.

Nový smart senzor

Projekt pHenom financovaný zo zdrojov EÚ sa zameral na túto výzvu vyvinutím senzora pH novej generácie, ktorý obahuje referenčnú kalibračnú technológiu. Celkový rozpočet projektu predstavoval vyše 1,1 milióna eur, pričom väčšinu pokrývali práve európske zdroje (takmer 790-tisíc eur).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.