Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Nové vedenie BVS zdedilo problémy s infraštruktúrou. Investičný dlh presahuje 271 miliónov eur

Do vodárenskej infraštruktúry sa podľa nového vedenia BVS dlhodobo neinvestovalo. Problémy so zastaranou infraštruktúrou však riešia takmer všetky vodárenské spoločnosti na Slovensku.

Nové vedenie BVS zdedilo problémy s infraštruktúrou. Investičný dlh presahuje 271 miliónov eur

Foto: BVS, a. s.

Nové vedenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti informovalo, že v predchádzajúcich rokoch boli zanedbané investície do infraštruktúry podniku.

Celková suma, ktorú je potrebné akútne investovať iba do opravy vodovodov a kanalizácií, takzvaný investičný dlh, je dnes vyššia ako 271 miliónov eur.

BVS zároveň dodáva, že už dnes je za hranicou svojej teoretickej životnosti viac ako 250 kilometrov vodovodných potrubí a približne 400 kilometrov kanalizačných sietí.

Vedenie vodární je presvedčené, že ak nepríde k zmene prístupu investícií do infraštruktúry, nastane v najbližších rokoch dramatický nárast počtu mimoriadnych udalostí.

Tento stav na jednej strane skomplikuje dodávku pitnej a odvod splaškovej vody v celom regióne, a na druhej strane zvýši náklady na opravu, ktoré sú pri haváriách vždy väčšie ako pri plánovaných opravách.

Ak by sa k zanedbaným investíciám do obnovy prirátala aj suma potrebná na investície do ďalšieho rozvoja, prekročila by celková suma až 600 miliónov eur.

Zanedbaná infraštruktúra ako zdedený problém

„Nie je možné sa donekonečna spoliehať na to, že staré potrubia ešte jeden rok vydržia. Nové vedenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti preto pripravuje systematické riešenia na obnovu vodárenskej infraštruktúry v celom regióne, kde BVS pôsobí,“ zdôraznil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš.

Zároveň dodáva, že zanedbaná obnova infraštruktúry bola spolu s neefektívne využívanými zdrojmi BVS jedným z najväčších problémov, ktoré musí nove vedenie riešiť po svojich predchodcoch.

Foto: BVS, a. s.

Vedenie je pritom presvedčené, že ak by sa v minulosti nerealizovali predražené nákupy, na ktoré poukázal aj mestský kontrolór, mohla byť už časť kanalizácie aj vodovodov obnovená.

Októbrová kontrola totiž zistila viaceré nedostatky, ako je neopodstatnené navyšovanie počtu vozidiel, nerešpektovanie platnej legislatívy, ale aj obstaranie predražených áut, ktorým spoločnosť prišla o vyše 4,5 milióna eur.

Prenájom sa uskutočňoval cez dcérsku spoločnosť Infra Services, ktorá dodávala autá pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť prostredníctvom subdodávateľov.

Nové vedenie zefektívňuje prevádzku

Podľa P. Olajoša bude systematická obnova starých vodovodov a kanalizácií kľúčom aj do budúcnosti. V najbližšej dekáde končí životnosť ďalším takmer 400 kilometrom kanalizačných potrubí a približne 200 kilometrom vodovodov.

Vodárenská spoločnosť aktuálne prevádzkuje približne 5 150 km vodovodnej a kanalizačnej siete, čo predstavuje vzdušnou čiarou vzdialenosť väčšiu ako z Bratislavy na severný pól.

Okrem takejto siete prevádzkuje aj množstvo vodárenských zdrojov, vodojemov, čerpacích staníc a čistiarní odpadových vôd.

Nové vedenie vodární sa pritom snaží ušetriť financie všade, kde je to len možné. Začiatkom novembra informovala BVS o tom, že vysúťažila novú zmluvu na dodávku elektrickej energie, vďaka ktorej ušetrí v roku 2020 viac ako 300-tisíc eur.

Vodárne takisto zrušili nevýhodný prenájom VW Touareg, ktorý bol uzatvorený za predchádzajúceho vedenia počas primátora Iva Nesrovnala.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Rámcovú smernicu si nemôžeme dovoliť oslabiť, tvrdia európski vedci

Rámcovú smernicu si nemôžeme dovoliť oslabiť, tvrdia európski vedci

V spoločnom stanovisku aj uviedli dôvody. Medzi signatármi boli aj slovenskí odborníci.

Slovensko-izraelská spolupráca pomôže zvýšiť počet obcí s kanalizáciou

Slovensko-izraelská spolupráca pomôže zvýšiť počet obcí s kanalizáciou

Východoslovenská vodárenská spoločnosť podpísala spoluprácu s izraelskou spoločnosťou Aqwise, ktorá je svetovým lídrom v oblasti vývoja technológií na čistenie odpadových vôd.

Mušle inšpirovali novú technológiu na čistenie vody a odstraňovanie ropných škvŕn

Mušle inšpirovali novú technológiu na čistenie vody a odstraňovanie ropných škvŕn

Vlákna, ktoré vylučujú slávky sa stali inšpiráciou pre materiálové inžinierstvo. Okrem ďalších aplikácii nové technológie potenciálne umožnia aj odstraňovanie rôznych kontaminantov z vody.