Nová metóda odstraňuje hormóny z vody pomocou svetla | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Nová metóda odstraňuje hormóny z vody pomocou svetla

Mikropolutanty, ktoré z odpadových vôd prenikajú do životného prostredia, môžu ohrozovať zdravie ľudí aj zvierat. Nemeckí vedci prinášajú riešenie.

Nová metóda odstraňuje hormóny z vody pomocou svetla

Foto: Depositphotos

Hromadenie hormónov v prírode je hrozbou

V životnom prostredí sa vo vode hromadia mikropolutanty, často hormóny, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie ľudí aj zvierat. Výskumníci z Karlsruher Institut für Technologie teraz vyvinuli proces fotokatalytickej degradácie týchto znečisťujúcich látok pomocou polymérnych membrán.

Proces, ktorý opísali vo vedeckom časopise Nature Nanotechnology, sa zakladá na ožiarení svetlom, ktoré spúšťa chemickú reakciu, v dôsledku ktorej sa na membránach pokrytých oxidom titaničitým odbúravajú steroidné hormóny.

Hormóny prenikajú do odpadových vôd vo všetkých osídlených častiach sveta, napríklad z poľnohospodárstva či antikoncepčných prostriedkov. Steroidné hormóny, medzi ktoré patria napríklad pohlavné hormóny a kortikosteroidy, sa môžu hromadiť v životnom prostredí a mať nepriaznivé účinky na ľudí aj zvieratá, keďže  brzdia vývoj a znižujú plodnosť.

Pohlavné hormóny môžu napríklad spôsobiť, že samcom rýb sa vyvinú samičie pohlavné znaky. Hormóny spolu s ďalšími mikropolutantmi je preto dôležité z odpadových vôd odstraňovať skôr, ako opäť preniknú do prirodzeného kolobehu vody, teda do vody, ktorá sa upravuje na pitnú.

„Zásobovanie pitnou vodou je v súčasnosti jednou z najväčších výziev. Mikropolutanty pre nás predstavujú veľkú hrozbu, pretože majú negatívny vplyv na plodnosť aj mozgové funkcie,“ uvádza profesorka Andrea Iris Schäfer, vedúca Inštitútu pre pokročilé membránové technológie v rámci Karlsruher Institut für Technologie.

Metóda je inšpirovaná solárnymi článkami

Andrea Iris Schäfer sa roky venuje úprave vody nanofiltráciou, na ktorú používa polymérové membrány s pórmi vo veľkosti nanometrov. Nanofiltrácia však vyžaduje vysoký tlak, a teda aj veľa energie. Okrem toho je nevýhodou skutočnosť, že mikropolutanty sa môžu hromadiť v polymérnej membráne a postupne prenikať aj do prefiltrovanej vody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Vláda už začiatkom mája poverila Rudné bane, aby zabezpečili bezodkladnú realizáciu potrebných opatrení. Vyčlenila aj finančné prostriedky.

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

V oblasti sekundárneho čistenia Slovensko aj naďalej dosahuje podpriemerné výsledky.

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.