Nová metóda odstraňuje hormóny z vody pomocou svetla | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
INISOFT

Nová metóda odstraňuje hormóny z vody pomocou svetla

Mikropolutanty, ktoré z odpadových vôd prenikajú do životného prostredia, môžu ohrozovať zdravie ľudí aj zvierat. Nemeckí vedci prinášajú riešenie.

Nová metóda odstraňuje hormóny z vody pomocou svetla

Foto: Depositphotos

Hromadenie hormónov v prírode je hrozbou

V životnom prostredí sa vo vode hromadia mikropolutanty, často hormóny, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie ľudí aj zvierat. Výskumníci z Karlsruher Institut für Technologie teraz vyvinuli proces fotokatalytickej degradácie týchto znečisťujúcich látok pomocou polymérnych membrán.

Proces, ktorý opísali vo vedeckom časopise Nature Nanotechnology, sa zakladá na ožiarení svetlom, ktoré spúšťa chemickú reakciu, v dôsledku ktorej sa na membránach pokrytých oxidom titaničitým odbúravajú steroidné hormóny.

Hormóny prenikajú do odpadových vôd vo všetkých osídlených častiach sveta, napríklad z poľnohospodárstva či antikoncepčných prostriedkov. Steroidné hormóny, medzi ktoré patria napríklad pohlavné hormóny a kortikosteroidy, sa môžu hromadiť v životnom prostredí a mať nepriaznivé účinky na ľudí aj zvieratá, keďže  brzdia vývoj a znižujú plodnosť.

Pohlavné hormóny môžu napríklad spôsobiť, že samcom rýb sa vyvinú samičie pohlavné znaky. Hormóny spolu s ďalšími mikropolutantmi je preto dôležité z odpadových vôd odstraňovať skôr, ako opäť preniknú do prirodzeného kolobehu vody, teda do vody, ktorá sa upravuje na pitnú.

„Zásobovanie pitnou vodou je v súčasnosti jednou z najväčších výziev. Mikropolutanty pre nás predstavujú veľkú hrozbu, pretože majú negatívny vplyv na plodnosť aj mozgové funkcie,“ uvádza profesorka Andrea Iris Schäfer, vedúca Inštitútu pre pokročilé membránové technológie v rámci Karlsruher Institut für Technologie.

Metóda je inšpirovaná solárnymi článkami

Andrea Iris Schäfer sa roky venuje úprave vody nanofiltráciou, na ktorú používa polymérové membrány s pórmi vo veľkosti nanometrov. Nanofiltrácia však vyžaduje vysoký tlak, a teda aj veľa energie. Okrem toho je nevýhodou skutočnosť, že mikropolutanty sa môžu hromadiť v polymérnej membráne a postupne prenikať aj do prefiltrovanej vody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Vo vodách severoatlantického prúdu sa podľa nového výskumu vyskytuje podstatne väčšie množstvo plastových úlomkov z obalov, lán či farebných náterov ako v iných častiach oceánu.

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Slovensko je podľa agrorezortu povinné vytvoriť vnútroštátny právny rámec v súvislosti s udeľovaním povolení na výrobu regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie.

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Vymedzenie hraníc v nariadeniach, ktoré boli prijaté ešte za bývalého režimu, nie je postačujúce, hovorí Budajov rezort. Pripravuje nové nariadenie.