INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Nová energeticky efektívna metóda odsoľovania sa zakladá na CO2

Vedci z americkej univerzity predstavujú účinný postup odsoľovania odpadových vôd, ktorý v súlade s myšlienkou obehového hospodárstva využíva odpadový oxid uhličitý.

Nová energeticky efektívna metóda odsoľovania sa zakladá na CO2

Foto: Pexels

Premena odpadovej vody na použiteľnú sladkú vodu je z hľadiska životného prostredia skvelým riešením, ktoré sa teraz môže stať ešte energeticky účinnejším.

Tím vedcov z Lehigh University, ktorá sídli v americkom štáte Pensylvánia, v novej štúdii opisuje pokrok v testovaní novo patentovaného procesu odsoľovania na báze oxidu uhličitého.

V roku 2019 získali Dr. Arup K. SenGupta a jeho doktorandi z Lehigh University patent na svoj inovatívny proces odsoľovania s názvom HIX-Desal, ktorý sa zakladá na výmene iónov, je poháňaný oxidom uhličitým a má potenciál premieňať odpadovú vodu na vodu použiteľnú na ďalšie účely.

Arup SenGupta svoju vedeckú kariéru zasvätil vývoju riešení problémov spojených s nedostatkom bezpečnej pitnej vody a nová metóda by podľa neho mohla v tejto oblasti priniesť veľké zmeny.

Metóda šetrí energiu aj financie

Všetky systémy odsoľovania odpadových vôd, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, fungujú na základe semipermeabilných membránových procesov reverznej osmózy, ktoré vyžadujú samostatný zdroj elektrickej a/alebo mechanickej energie. Na úpravu 1 000 litrov vody je potrebných približne 1 až 1,5 kWh energie, čo je priemerné množstvo, ktoré denne doma spotrebujú traja Američania.

Pri metóde HIX-Desal energia nie je potrebná, nahradzujú ju totiž jedinečné chemické vlastnosti CO2. Dr. SenGupta navyše tvrdí, že využitím oxidu uhličitého, ktorý vzniká napríklad v cementárňach alebo pri procesoch anaeróbneho rozkladu odpadu, môže byť tento proces dokonca uhlíkovo negatívny.

„Oxid uhličitý, s ktorým sa dá bezpečne zaobchádzať a nie je nebezpečný, môže v procese odsoľovania súčasne slúžiť ako slabá kyselina aj ako slabá zásada, vďaka čomu nie sú potrebné energeticky náročné membránové procesy reverznej osmózy,“ vysvetľuje Dr. SenGupta.

Okrem toho systém nie je taký náročný na počiatočnú úpravu vody potrebnú na ochranu membrány pri reverznej osmóze, čo vedie k úsporám nákladov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.