BELIMO
INISOFT

Zabúda na sektor vôd. Návrhu o kritických surovinách chýba ambicióznosť, tvrdia európski vodári

Eurokomisii napríklad vyčítajú, že v návrhu nie je žiaden konkrétny cieľ pre recykláciu kritických surovín, ako je napríklad fosfor, ktorý sa dá získať z procesov čistenia odpadových vôd.

ČOV

Foto: Voda-portal.sk

Navrhované nariadenie o kritických surovinách, ktoré pred niekoľkými dňami zverejnila Európska komisia, ponúka vítané záruky ochrany vodných útvarov pred znečistením, ale nerieši potreby kritických subjektov a nedosahuje svoje ambície v oblasti obehovosti.

Myslí si to Európsky zväz národných asociácií poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody (European Federation of National Associations of Water and Wastewater Services – EurEau), podľa ktorého návrh predložený eurokomisiou nie je dostatočne ambiciózny. Poukazuje napríklad na nedostatok ambícií v prípade získavania fosforu z procesu čistenia odpadových vôd.

O čo ide? Európska komisia pred niekoľkými dňami zverejnila návrh nariadenia, prostredníctvom ktorého chce zabezpečiť zníženie závislosti Európskej únie od dodávok kritických surovín z tretích krajín. Reaguje tak nielen na environmentálne, ale aj na bezpečnostné výzvy, ktoré po pandemickej kríze ešte viac podčiarkla ruská agresia na Ukrajine.

Komisia okrem aktualizovaného zoznamu kritických surovín vymedzuje aj zoznam strategických surovín, ktoré sú rozhodujúce pre technológie dôležité pre zelené a digitálne ambície Európy. Stanovila si kľúčové referenčné hodnoty, z ktorých vyplýva, že ťažba má predstavovať najmenej 10 % ročnej spotreby EÚ, spracúvanie má predstavovať najmenej 40 % ročnej spotreby EÚ a recyklácia má predstavovať najmenej 15 % ročnej spotreby EÚ.

Dôležitou podmienkou zároveň je, že z jedinej tretej krajiny môže pochádzať najviac 65 % ročnej spotreby v Únii každej strategickej suroviny v ktorejkoľvek relevantnej fáze spracovania. O novom návrhu sme podrobne informovali v tomto článku.

Počítajú aj s ochranou vôd

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.