Macro Components
INNOGY
Belimo

Najnovší prelom v odsoľovaní by mohol viesť k lacnejšej filtrácii vody

Texaskí výskumníci tvrdia, že ich zistenia môžu zvýšiť účinnosť membrány až o 40 percent.

Najnovší prelom v odsoľovaní by mohol viesť k lacnejšej filtrácii vody

Foto: Tyler Henderson/Penn State

Výroba čistej vody s nižšími nákladmi by mohla byť na obzore po tom, ako vedci z Texaskej univerzity vyriešili zložitý problém, ktorý vedcov mátal po celé desaťročia.

Desalinačné membrány odstraňujú z vody soľ a ďalšie chemikálie, čo je nevyhnutné pre zabezpečenie dostatočných zásob vody v oblastiach, ktoré sú pod významným vodným stresom.

Membrány čistia miliardy litrov vody pre poľnohospodárstvo, výrobu energie a pitné účely. Myšlienka pritom vyzerá jednoducho – cieľom je pretlačiť slanú vodu, pričom výsledkom je čistá voda. Tento proces je však extrémne náročný a vedci po celom svete sa stále snažia porozumieť všetkým skutočnostiam.

Výskumný tím v spolupráci so spoločnosťou DuPont Water Solutions vyriešil dôležitý aspekt tejto záhady a otvoril dvere znižovaniu nákladov na výrobu čistej vody.

Vedci zistili, že odsoľovacie membrány sú nekonzistentné v hustote a distribúcii hmoty, čo môže brzdiť ich výkon. Jednotná hustota v nanomierke je kľúčom k zvýšeniu množstva čistej vody, ktorú môžu tieto membrány vytvoriť.

Výskumníci využívali inovatívne techniky na navrhnutie nových membrán, ktoré šetria energiu aj náklady na ich samotnú výrobu.

Vyčistia viac vody a spotrebujú menej energie

„Membrány reverznej osmózy sa často používajú na čistenie vody, ale stále o nich nevieme veľa. Nemohli sme skutočne povedať, ako nimi voda prechádza, takže všetky zlepšenia za posledných 40 rokov v podstate len tápali v tme,“ uviedol Manish Kumar, docent na Katedre civilného, architektonického a environmentálneho inžinierstva, ktorý viedol výskum.

Štúdia texaských výskumníkov dokumentuje zvýšenie účinnosti testovaných membrán o 30 až 40 percent, čo znamená, že dokážu vyčistiť viac vody a spotrebovať podstatne menej energie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Okrem masívnej finančnej podpory mení aj legislatívu.

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Česi pripravujú novelu vodného zákona, pracujú na technológiách umelej infiltrácie a chcú sa inšpirovať Izraelom. Dôvodom je pretrvávajúce sucho.

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Zámer poslancov je dobrý, avšak návrh z predkladacej správy envirorezortu môže viesť k vytvorenia modelu, ktorým by sa, naopak, prevod akcií mohol dostať mimo verejný sektor.