Texaskí výskumníci tvrdia, že ich zistenia môžu zvýšiť účinnosť membrány až o 40 percent.
Výroba čistej vody s nižšími nákladmi by mohla byť na obzore po tom, ako vedci z Texaskej univerzity vyriešili zložitý problém, ktorý vedcov mátal po celé desaťročia.
Desalinačné membrány odstraňujú z vody soľ a ďalšie chemikálie, čo je nevyhnutné pre zabezpečenie dostatočných zásob vody v oblastiach, ktoré sú pod významným vodným stresom.
Membrány čistia miliardy litrov vody pre poľnohospodárstvo, výrobu energie a pitné účely. Myšlienka pritom vyzerá jednoducho – cieľom je pretlačiť slanú vodu, pričom výsledkom je čistá voda. Tento proces je však extrémne náročný a vedci po celom svete sa stále snažia porozumieť všetkým skutočnostiam.
Výskumný tím v spolupráci so spoločnosťou DuPont Water Solutions vyriešil dôležitý aspekt tejto záhady a otvoril dvere znižovaniu nákladov na výrobu čistej vody.
Vedci zistili, že odsoľovacie membrány sú nekonzistentné v hustote a distribúcii hmoty, čo môže brzdiť ich výkon. Jednotná hustota v nanomierke je kľúčom k zvýšeniu množstva čistej vody, ktorú môžu tieto membrány vytvoriť.
Výskumníci využívali inovatívne techniky na navrhnutie nových membrán, ktoré šetria energiu aj náklady na ich samotnú výrobu.
Vyčistia viac vody a spotrebujú menej energie
„Membrány reverznej osmózy sa často používajú na čistenie vody, ale stále o nich nevieme veľa. Nemohli sme skutočne povedať, ako nimi voda prechádza, takže všetky zlepšenia za posledných 40 rokov v podstate len tápali v tme,“ uviedol Manish Kumar, docent na Katedre civilného, architektonického a environmentálneho inžinierstva, ktorý viedol výskum.
Štúdia texaských výskumníkov dokumentuje zvýšenie účinnosti testovaných membrán o 30 až 40 percent, čo znamená, že dokážu vyčistiť viac vody a spotrebovať podstatne menej energie.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.